Müslümanlar, vakıf mülklerine el konulmasını protesto etti

1 Temmuz 2015 Çarşamba

Share this history on :
Bulgaristan'ın doğusundaki Karlovo şehrinde Müslümanlar, belediyenin tarihi Kurşun Cami ve diğer vakıf mülklerine el koymasını protesto etti. 

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylemde Osmanlı döneminden kalma Kurşun Cami'sinin avlusunda süren arkeolojik kazıların durdurulması, "kültür anıtı" konumundan çıkarılıp yeniden ibadete açılmasını istedi. 
Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Genel Sekreteri Ahmed Ahmedov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurşun Cami'sinin Müslümanlara ait olduğunu belirterek, "Elimizde 1920 yılından kalma tapu var. Mahkeme yolu ile davamızı sürdürüyoruz. Camimizin yeniden ibadete açılması için gerekli mücadeleyi vermeye kararlıyız" dedi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Alişhaci de protesto eylemine katıldı. Eylemde Başmüftülük adına okunan bir bildiride devlet makamlarının Müslümanların ibadet yerlerine ilişkin girişimleri eleştirildi. 
Bildiride şunlara yer verildi: "Biz, İslam dinine ait Bulgaristan vatandaşları olarak Karlovo'daki kardeşlerimizin protestolarını destekliyoruz. İslamofobi çizgisinde siyaset yürüten yerel yönetim cami bölgesinde arkeolojik kazılar yaparak ayrımcı tavırları ile bölge Müslümanları sürekli olarak provoke ederek kendi çıkarlarını savunmaya çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde benzer olayların yaşanması ülkemizdeki Müslümanların duygularını ciddi olarak zedelemektedir." 
Başmüftülük bildirisinde, Karlovo'daki Kurşun Camisi'nin yanı sıra Gotze Delçev'de Karaca Paşa, Samokov'daki Bayraklı Cami, Kyüstendil'de Fatih Mehmed, Razgrad'da Makbul İbrahim Paşa, Eski Zağara'da Hamza Bey ve İhtima'daki Mihaloğul Cami'sinin aynı şekilde ibadete kapalı tutulurken belediyelerin uygulamalarının Müslümanların haklı tepkisine neden olduğuna vurgu yapıldı. Yerel yönetimlerin uygulamalarının, Müslümanlara ve onların kutsal bildiği yerlere karşı antidemokratik, İslam karşıtı tavır olarak nitelendirildiği bildiride, devlet makamlarının Müslümanların sorunlarının çözümüne yönelik adım atması istendi. Müslümanların taleplerine sürekli karşı çıkan sağ görüşlü Karlovo Belediye Başkanı Emil Kabaivanov ise önce protestoyu yasaklamaya çalıştı ancak yerel mahkemenin kararı sonrası izin vermek zorunda kaldı. "Bu bir cami değil, bu sadece bir binadır" diyen Kabaivanov, caminin avlusunda kazı yapan Devlet Bilimler Akademisinin bilim adamların çalışmalarının sonuna dek destek vereceğini söyledi. Kabaivanov, "Protestoya gelen 100 kişiden sadece 3 kişi yerel halktandı, geri kalanlar otobüslerle getirildi. Osmanlı döneminden kalan bu tarihi eserimizdeki arkeolojik kazılarımızı sürdüreceğiz" dedi. Bölge polisi sıkı güvenlik önlemi alarak, slogan atmaya çalışan küçük bir ırkçı grubun eylemlerini engelledi. Protesto olaysız sona erdi.

AA

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.