Siderov tutuklandı ve protesto için açlık orucu başlattı...

17 Kasım 2015 Salı

Share this history on :

Aşırı sağcı ATAKA Partisi'nin lideri Volen Siderov ile milletvekillerinden Desislav Çukolov, başsavcılığın talebi üzerine gözaltına alındı.


Sofya'daki Ulusal Tiyatro ve Sinemacılık Akademisi'ndeki (NATFİZ)  öğrencilere şiddet uygulayan Siderov ve Çukolov, başsavcılığın talebi üzerine  Ulusal Soruşturma Dairesine ifadeye götürüldü.  Dokunulmazlıkları daha önce parlamento tarafından kaldırılan  milletvekilleri, "toplumsal huzura meydan okumak ve asayiş sorunları yaratmak"  gerekçesiyle 72 saatliğine gözaltına alındı. Karara tepki gösteren Siderov, siyasi baskıya maruz kaldığını öne  sürerek, süresiz ölüm orucu başlattı. Siderov, Başbakan Boyko Borisov'un diktatör olduğunu öne sürdü. Siderov ve Çukolov'un sorgusu sürerken, partililer hükümet aleyhine  sloganlar attılar ve 2 aşırı sağcının "kahraman" olduğunu iddia ettiler. 
Aşırı sağcı 2 milletvekilinin, ifadeye götürülmesi sırasında polis  ekipleri, yoğun güvenlik önlemleri aldı. Siderov ve Çukolov hakkındaki kararın, cuma günü verilmesi bekleniyor. Ülkede yerel seçimlerin yapıldığı 25 Ekim akşamı NATFİZ'e kalabalık  bir grupla gelen Siderov ve Çukolov, uyuşturucu kullanıldığını iddia ederek,  gençleri tartaklamıştı. İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova olaya bizzat müdahale  etmişti. Bulgaristan'ın demokrasiye geçtiği 1989'dan beri ikinci kez  milletvekilleri hakkında gözaltı kararı uygulanıyor. Eski Başbakanlardan Andrey  Lukanov, 1992'de devlet fonlarından yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla 40 gün  gözaltında kalmıştı.