Milliyetçiler, Türkçe yayınların kaldırılmasını istiyor

Aşırı milliyetçi söylemleriyle tanınan Vatansecer Caphesi Partisi, Radyo ve Televizyon Yasası’nda değişiklik yapılarak Bulgar devlet televizyonu ve radyosundaki Türkçe yayınların kaldırılmasını istiyor.
Bu doğrultuda parlamentoya bir yasa tasarısı sunan Vantansever Cephesi milletvekillerinin mevcut yasadaki ‘radyo ve televizyon programlarında ana dili Bulgarca olmayanlar için kendi ana dillerinde programlar yayınlanabilir’ ifadesinin kaldırılmasıni istedi.
Vatansever Cephesi ayrıca Bulgar devlet televizyonu BNT ve devlet radyosu BNR’nin ana dili Bulgarca olmayan Bulgar vatandaşlarının ana dilinde yayın yapma hükümlülüğünün kaldırılmasını istedi.

İLGİ GÖRMÜYOR

Şu anda BNT televizyonu, 10 dakikalık Türkçe haber bülteni sunarken, BNR radyosu günlük 3 saatlik Türkçe yayın yapıyor. Ancak iki medyanın Türkçe yayınları, ülkedeki Türkleri yakından ilgilendiren olaylara ağırlık vermediği için ilgi görmüyor.

1 MİLYON TÜRK VAR TEK BİR ÖZEL RADYO YOK

Bulgaristan'da yaşayan yaklaşık 1 milyon Türk olmasına rağmen ülkede Türkçe yayın yapan tek bir özel radyo ve ya televizyon yok. 

Ajans Bg

4 yorum

 1. Türkiye'ye 1950'den- 1990 yılına kadar gelip yerleşenler bir Fon oluşturup BG'den Türkiye'ye yaz mevsiminde Türkçe öğrenmek istiyenler gelsinler.Üç haftalık kurslarda onları eğitecek öğretmenlerimiz mevcut.Gönüllülere kısa dönem askerlik eğitimi vermekte önemli.İki gün de Tarihi şehirlerimizi gezsinler.Öğrencilerin yaşları 10-15 sınırında olsun.BG Türkü Bulgara yalvarmasın Türkçe okul için.

  YanıtlaSil
 2. KARDEŞ, O GÖÇMENLER BULGARİSTANDAKİ TÜRKLERE SADECE AKIL VERİYOR. BULGARİSTANA İSE KAŞKAVAL ALMAYA GELİYORLAR SADECE.

  YanıtlaSil
 3. Annesini babasını bilmeyen kendini hagi soydan olduğunu bbilmeyen soysuzlar yorum yapmasınlar önce nereden çalındığını öğrensinler eğer kaşkavala ihtiyacı olanlara tırlarla gönderebiliriz

  YanıtlaSil
 4. Aaa Bulgaristanlilar her gun Edirnede yaani hosgelmisler sefaalar getirmisler deriz.hani domates biberinden tutda giyisine düğün esyasina ve hatta altinina kadar araba dolusu ticaaret yapiyor bunları Bulgaristan pazarlarinda size satıyor bununla onbinlerce insan kendini ve hanesini gecindiriyor. bu iki tarafada bir buyuk yardimdir. Turkiyenin domatasi piperi peyniri kasarini sadece Bulgaristanlilar degil tum Balkanlara,Avrupaya Asya ve Kafkaslara kadar ihraac ediliyor kardesim sen kalkmissin ki Turkiyeliler Kasari Bulgaristandan alirlarmis onun icin senin birazicik o kucuk aklin sarsa obur obur konusacagina sevinirsin yaani ulkeler birbiriyle alis veris yapildiginda ekonomilerinde gelişme sağlar ve bütünleşir kardeş sen verme yaani kendi malını kendin ye kardeş sen rahat ol.kimse senin malını zorla almaaz.

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.