Retro otomobille sudan haç çıkarma töreni

6 Ocak 2016 Çarşamba

Share this history on :
Bulgaristan'da Ortodoks inancına göre Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, ülke genelindeki kiliselerde düzenlenen ayinler ve sudan haç çıkarma törenleriyle kutlanıyor.
Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'de sudan haç çıkarma merasimi retro otomobille gerçekleştirildi. Kırcaali kilisesi papazı Garena, Belediye Başkanı Hasan Azis'in kullandığı otomobille Arda nehrinin kıyısına gitti.
Ülkede Hristiyanların ve Müslümanların birlikte yaşadığı Kırcaali'de kutlamalar Sveti Georgi Kilisesi'ndeki ayinin ardından Arda nehri kıyısında devam etti. 
Kilisenin papazı Petır Garena'nın haçı suya atmasının ardından yaklaşık gençler, Arda'nın soğuk sularında haçı kapmak için yarıştı. Kutsal haçı sudan çıkaran genç ödüllendirildi. 
Hristiyan geleneğine göre, Hz. İsa'nın Ürdün nehrinde vaftiz edilişinin anısına temsilen deniz, göl ve nehirlere yakın olan kiliselerde yapılan ayinin ardından suya haç atılıyor ve gençler suya atlayarak bu haçı almak için yarışıyor. Haçı çıkaran kişi, o bölgenin ruhani lideri tarafından ödüllendiriliyor. 
7,3 milyon nüfusa sahip Bulgaristan'da 2001 yılında yapılan sayımda 6 milyon 552 bin kişi dinini Ortodoks Hristiyan olarak belirtirken, 42 bin 308 kişi Protestan olduğunu, 966 bin 978 kişi ise Müslüman olduğunu beyan etti.
Ajans Bg