DOST başarılı mı olacak?


Anlık bir durum değerlendirmesi yapmak gerekirse, DOST hareketinin başarılı olacağına dair güçlü deliller mevcut olduğunu söylenebilir. 

Birincisi, artık kendi tabanlarını yaratma yolunda epey mesafe kat ettiler. İkincisi, Türkiye’deki göçmen dernekleri tarafından destekleniyorlar
Üçüncüsü, Avrupa’ya göç eden Bulgaristan Türkleri DOST hareketine sempatik yaklaşıyorlar. En azından sosyal medya ve çeşitli platformlarda buna yönelik sinyaller var. 
Dördüncüsü, Ankara faktörü. HÖH’ün artık muhatap alınma durumu ortadan kalktığına göre DOST hareketi soydaş meseleleriyle ilgili bu boşluğu doldurmaya taliptir. 
Beşincisi, soydaşların beklentileri. Mestan ve ekibinin soydaş sorunlarına olan duyarlılığı malumdur. Önceki örnekleriyle beraber en son 21 Şubat tarihinde Uluslararası Ana Dil Günü etkinliklerinde bu teyit edildi. Hele ki HÖH internet sitesinde Türkçe bölümü kapatırken, DOST oluşumu farklı bir yönde politika izliyor. 
Altıncısı, Mestan’ın ekibi. Türkiye’de oldukça sevilen ve yıpranmamış kişilerden oluşuyor. Bu kişilerin ve partinin ülkenin geneline hitap eden, Bulgaristan siyasetine entegre olmuş bir çizgide bulunmalarının makro önem taşıdığını belirtmek gerekir. Bir de Kasım Dal faktörü var tabi. Kendisine Türkiye’de yoğun bir sempati ve saygının olduğu biliniyor. Onun da alacağı tutum oldukça önemlidir. Özetle şimdilik genel göstergelerin DOST hareketi lehine olduğu söylenebilir.11 yorum

 1. Anlık durum değerlendirmesi değil bir temenni yazısı olmuş. Bu delikanlı Mestancı çıktı. Ünvana yakışmamış hoca kardeşim.

  YanıtlaSil
 2. son derece tarafsız tespitlerde bulunmuş. DPS'nin ihanetine karşı gene de az kalmış. Hoca kardeşim şu ihaneti de yaz.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. haklısın mümin topçu.gencin sizin gibi ajanlık geçmişi yok.siz daha iyi bilirsiniz eski dostlarınız iç yüzünü.

  YanıtlaSil
 5. yaşa bre delikanlı!!!!!!! hepimiz dostlarlayız.

  YanıtlaSil
 6. Delikanlının işi uluslar arası ilişkiler özelde de Balkan araştırmaları. Burun kıvıran ağalarını garipsedim.Hele Mümün Agasına yakıştıramadım.

  YanıtlaSil
 7. Hayırlı uğurlu olsun.Türk herşeyi afeder ama ihaneti asla .Alöşa Doğan türklüğe ihanet etmiştir

  YanıtlaSil
 8. Buradaka DOST 'a bazı saldırı yazıları gösteriyorki HÖH baya rahatsız etmiş hemen karalamaya başlamışlar.

  YanıtlaSil
 9. Görünen şu, dördüncü tespiti ve buna bağımlı ikinci tespit doğru. Bunun dışındakiler pek göremedik. Bunlar sadece temenni olmuş. Kardeşimizin bu yazısı da dörde bağlı ikinin etkisi gibi olmuş.
  Dost bir yol ayrımıdır. Hayırlı olsun.
  Aynı yolda beraber yıllarca yürümüş kişilerin kendilerine çizdikleri yeni yoldur.Yeni bir hareket yeni yüzlerle, yeni fikirlerle olur.
  Eğer bu bir dava hareketi İSE, bu oluşumun kurucuları MADDİ MANEVİ her şeylerini bu davaya koymaları gerekir. !!!

  Umarım yıkıcı bir ayrılık olmaz. Bir tarafta tekrar buluşabilecek bir siyaset izlenmeli. Çünkü biz maalesef ayrıldığımız zaman Bulgar ile bir araya gelir; ancak aynı mahallenin çocukları, aynı ananın evlatları bir araya gelmeyiz, getiremeyiz.

  Eğer böyle olursa,
  Gelecek dönem Kırcali Belediye Başkanı Gerb in adayı olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

  Ona göre davranalım, hele uzaktan ahkam kesenler biraz daha sorumluluk bilinci içinde davransınlar. 10 gün gittikleri BG de, 365 gün yaşayan insanlarımızın siyasi geleceklerini etkileyecek, onları zor durumda bırakacak eylem ve söylemlerine dikkat etsinler.

  Çok şey yapılmadı gibi görünse de, Hepimizin kaybedecek çok şeyi var.

  Bir olayı anlamıyorsan, sadece bu olay sonucunda kimin çıkarı olduğunu bulmaya çalış. Bulduğun bu sonuç problemi yaratanın ta kendisidir.

  YanıtlaSil
 10. Türkiye Devletine ihanet eden DPS ve Medi Doganov Türklerden ne oy alabilır nede temsil edebilir bundan sonra. Oyları KGB den istesin.

  YanıtlaSil
 11. Mimun Topcu dostum Medi Dogan serefsizinin taalimaatiyle Komunist rejiminin simdiye kadar topla yiktirildiklari işte bu Bg Turkunun atalari mimunlerdi işte bu gencimiz Docent Doktor Kader Ozlem bunu güzel ispatlamış ama senin gibi eski kafalı komünist çocukları bunu neyazikki 100 yillardan beri halen daha aklında tutamadilar bulgar apdal degil ki kendilerine karsi Aydın birilerini eyitsin ve yüceltsin yok öyle bir şey o Mumun Topçu gibi yalakalari ve anasi babasi kim oldugu belli olmuyan devlet bakim evlerinde buyuyen sütü bozuk Medi Doğan Ameda gibi yalaka kısmını okuttu ve Türklerin başına lider yaptırdılar işte 30 yildir bizleri halen üçüncü vatandaş yerinde tutan Diginsiz, Ahlaksızlar sözde Türkler bu gün halen DPS,de mesele budur.

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.