İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy Filibe'de anıldı

12 Mart 2016 Cumartesi

Share this history on :
Filibe Paisiy Hilendarski Üniversitesi, Türk Dili Bölümü “Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy” adlı program düzenledi.
12 Mart Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı’nın kabülünün 95. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Günü nedeniyle gerçekleştirilen programın açılışını Türkiye’ni Filibe Başkonsolosu görevini geçici olarak yürüten Sofya Büyükelçiliği Müsteşarı Kemal Onur Ekren yaptı.
Pograma, Plovdiv (Filibe) Üniversitesi adına katılan Doç. Dr. Hristina Tonçeva katılımcıları selamladı.
Paisiy Hilendarski Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan “Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy” adlı program kapsamında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, Mehmet Akif Ersoy’un hayat hikayesi anlatıldı, İstiklal Marşı şiiri okundu.
Üniversitenin Türk Dili öğretim üyesi Harun Bekir’ın desteğiyle hazırlanan programa katılan öğrenciler, dava adamı olmak demek, savunulan dava uğruna her şeyden vazgeçmek olduğunu belirterek, dava insanının, amacı uğrunda hiç bir şekilde kendi çıkarını düşünmeyen, kendisini hizmete adamın bütün emekleri karşılığında maddi ve manevi hiç bir çıkar beklemeyen kişi olduğunu vurguladı.
Mehmet Akif Ersoy, para ödülünü şehit ailelerine bağışladı


Yeni bir devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulurken, ba
ğımsızlık destanının anlatılması gerekiyordu. Bunun için ülke çapında bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya yüzlerce şair katıldı. Hisseden, hissetmeye çalışan, elinden geldiğince şiir yazan birçok insan katıldı. Hayatı güçlü duygularla yaşayan insan, Mehmet Akif Ersoy, uzak duruyordu bu yarışmadan. Çünkü öğrenmişti ki, sonunda ödül vardı. Zorlukla ikna ettiler kendisini. Yazdığı şiir, muhteşem duygularla Meclis kürsüsünde okunduğunda, artık başka bir şiire gerek yoktu. İstiklal Marşı, 12 Mart 1921’de, alkışlar ve dualar eşliğinde gözyaşları içinde kabul edildi. Mehmet Akif para ödülünü reddederek şehit ailelerine bağışladı.

Ajans Bg

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.