Naim Süleymanoğlu: 'Bir tane bile olimpiyatlar için sporcu yetiştiremiyorsan demek ki ülkede spor bitmiştir'

4 Mart 2016 Cuma

Share this history on :
Halter sporunun efsane ismi ve olimpiyat madalyalı milli sporcu  Naim Süleymanoğlu, bir tane bile Türk sporcunun yetişmediğini iddia etti.

Süleymanoğlu, halter sporunu tekrar canlandırmak için harekete geçtiklerini söyledi. Bursa'da düzenlenecek olan Uluslararası Yıldız Erkekler Halter Turnuvası'nın basın tanıtımına katılan  Naim Süleymanoğlu, burada çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Kendi vatandaşlarından bir tane bile olimpiyatlar için sporcu yetiştiremiyorsan demek ki ülkede spor bitmiştir" diye konuşan Cep Herkülü, halter sporunu eski şaşalı günlerine getirmek için harekete geçtiğini belirtti. 

Süleymanoğlu ayrıca vatandaşların tekrar halter sporuna ilgi duyması için marka sporcuların çıkarılması gerektiğini savundu. Halterin iyi bir dönemde olmadığını ifade eden  Naim Süleymanoğlu, "Halterin eski halini; 1990'lı, 2000'li yılların halterini tekrar ayaklandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Siz eğer marka bir sporcu çıkarmazsanız; bir  Halil Mutlu, Taner Sağır,  Naim Süleymanoğlu gibi bir sporcu çıkarmazsanız hiç kimse sizin müsabakanızı gidip seyretmez. Onun için ben diyorum ki marka çıkartın. Yani sporcu yetiştirin, çalıştırın. Bugün sorsanız kimse halterde bir tane isim sayamaz. Üzülerek söylüyorum olimpiyatlara yurt dışından transfer ettiğimiz bir sporcu gidiyor. 'Ben de  Bulgaristan'dan geldim ama Türk vatandaşıyım, Türküm. Ama sen bir tane bile kendi vatandaşını yetiştiremiyorsan demek ki spor bitmiştir. Biz harekete geçtik. Anadolu'yu gezdik,  Bursa'ya da geldik. Onun için tekrar halterin canlanacağına inanıyorum. Nasıl ki atletizm sporun anasıysa halter de babasıdır" diye konuştu. Öte yandan Yıldırım Belediyesi'nin düzenlediği Uluslararası Yıldız Erkekler Halter Turnuvası'na,  Türkiye,  Azerbaycan, Bosna-Hersek,  Bulgaristan,  Kosova,  Romanya,  Gürcistan ve  İspanya'dan 55 sporcu katılacak. 3-6 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan turnuva Yıldırım Belediyesi Spor Kompleksi'nde gerçekleşecek.