Bulgaristan’da peçe ve çarşaf yasağı isteği

4 Nisan 2016 Pazartesi

Share this history on :
Başsavcı Tsotir Tsatsarov’un okullarda ve kamuya açık alanlarda peçe ve çarşaf yasağından yana olduğunu açıklamasının ardından, Eğitim Bakanı Meglena Kuneva da getirilmek istenilen yasağı destekledi.
Meglena Kuneva: ‘Tsatsarov’un haklı olduğunu düşünüyorum. Fransa’da bu yasayla uygulanmaya kondu. Kamuoyunda büyük tartışmalar vardı. Hoşgörülü ve açık bir toplum olduğumuzu düşünüyorum, ancak bazı durumlarda her adımımıza dikkat etmeliyiz’
KİMSEYE BİR RAHATSIZLIK VERMİYORUZ
 Pazarcık’ın Roman mahallesinde yaşayan ve peçe ile çarşaf taşıyan bir kadın basına yaptığı açıklamada, kimseye bir zararlarının dokunmadığını belirterek, ‘Papaza neden giyisilerini atmasını söylemiyorlar’ diye sordu.
Üç yıldır peçe taşıdığını kaydeden Roman mahallesinin kadın sakini, dinen sadece gözlerinin görünmesi gerektiğini söyledi.

PEÇE VE ÇARŞAF ROMANLARIN ARASINDA YAYILIYOR
 Bulgaristan’da yaşayan Müslümanlar arasında peçe ve çarşaf geleneği yok ancak 1990 yılında Komünist rejimin çökmesinin ardından, özellikle Roman mahallelerinde peçe ve çarşaf taşıyan kadınlar göze çarpmaya başladı. Her yıl az da olsa sayıları artmaya başlayan peçeli kadınların Bulgaristan dışındaki dini gruplardan etkilendikleri düşünülüyor.
Ajans Bg

FRANSA'DAKİ PEÇE VE ÇARŞAF YASAĞIFransa'daki düzenlemeye göre kamusal alanda yüzünü tamamen veya kimliği tanınamayacak şekilde gizleyen herkes hakkında yasal işlem yapılıyor. Özel sektöre ait kafe, bar, otel, sinema, lokanta ve otel gibi birçok ticari işletme de kamusal alan olarak tanımlanıyor ve ilke olarak bu mekânlarda burka ve peçeli çarşafla dolaşılması yasaklanıyor. Yasa bir bireyi burka veya peçeli çarşaf kullanmaya zorlayanların ise 1 yıl hapis ve 30 bin Euro tazminatla cezalandırılmalarını öngörüyor. Tazminat miktarı, zorlanan kişinin 18 yaşından küçük olması halinde 60 bin Euro’ya çıkıyor.