Bulgaristan’dan getirilen iki TIR dolusu şişe biraya İzmir'de el konuldu

16 Nisan 2016 Cumartesi

Share this history on :
Bulgaristan'dan iki TIR dolusu şişe bira ithal eden  İzmir'de bulunan bir firma, iddiaya göre gümrük bildirimi yapmadığı için biralara el konuldu.

İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri,  Bulgaristan'dan  İzmir'e iki TIR dolusu 96 bin şişe bira getiren bir firmanın, 'transit rejimine aykırı' olarak yurt içinde bırakıldığını belirledi. Kapıkule Gümrük Müdürlüğünden  Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra ithalat işlemleri için  İzmir Gümrük Müdürlüğüne sevk edilen 2 TIR'ın herhangi bir gümrük idaresine bildirimde bulunmadığını tespit eden ekipler, şişelerin doğrudan götürüldüğü  İzmir'deki firmaya operasyon düzenledi. Ekiplerin firmanın deposunda yaptığı aramalarda iki TIR'ın içerisinde toplam 96 bin bira şişesi ele geçirildi. Yakalanan şişe biraların,  Bulgaristan'da üretildiği ve  İzmir'deki bir bira firmasına gönderildiği belirtildi. Kaçak eşya olarak el konulan biralar,  İzmir Tasfiye İşletme Müdürlüğü Kaçak Eşya Ambarına teslim edildi.

Öte yandan,  İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık Müdürlüğü ekipleri, fabrika direktörü İ.Ş. ile yabancı uyruklu K.B ve K.S. hakkında  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.