Lütfi Mestan: ‘DOST’un kurulması Rusya’nın haklarını savunan kişiler için ve üç kağıtçılar için iyi haber değil’

17 Nisan 2016 Pazar

Share this history on :
DOST Partisinin 10 Nisan'da Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen kuruluş kurultayında oy birliğiyle genel başkan seçilen Mestan, kurultaya dair izlenimlerini ve partinin hedeflerini AA muhabirine değerlendirdi.
Mestan, “Arkamda üç bayrak var: NATO, AB ve Bulgaristan'ın bayrakları. Bu parti üç bayrak adına kuruldu. DOST Partisi, Bulgaristan’ın gerçek bir NATO ve AB üyesi olması ve ülkenin demokratikleşmesi için toplumumuzun adına kuruldu. Kuruluşumuz, NATO ve toplumumuz için hayırlı bir haber. Ancak Rusya’nın haklarını savunan kişiler için üç kağıtçılar için iyi haber değil.” diye konuştu.
Mestan, Bulgaristan'da DOST Partisi'nin duyulan ihtiyaç üzerine kurulduğunu belirterek, bir milyonu aşkın Türk ve Müslümanın yaşadığı 7 milyon nüfusu ülkede, partinin kurultayının büyük bir enerji içinde geçtiğini söyledi.
Kurultaya katılan delegelerin beklentilerinin karşılandığını ifade eden Mestan, salonda hazır bulunan bin 113 kurucunun, "Biz artık yeni, tertemiz, çıkarlarımızı savunacak bir parti istiyoruz" dediğini aktardı.
Mestan, DOST Partisi'nin sosyal hayata ilişkin hedeflerini de değerlendirerek, "Yepyeni, gerçekten demokrat bir parti kurduk. Bu partinin seçilmiş bulunan genel başkanı kendi saraylarının içine kapanıp yönetim yapmayacak. Çünkü yeni genel başkanın sarayları yok. Sarayları seçmenlerimizin kalbindedir." dedi.
Ülkede 26 yıl süren eski totaliter sistemden yeni bir demokrasi sistemine geçme sürecinin seçmenlere büyük bedel ödettiğini vurgulayan Mestan, Bulgaristan’ın genç nüfusunun geçimini gurbette sağlamasından ve azınlıkların yaşadığı bölgelerde yatırımların yetersizliğinden duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.

 "Türkiye bizim dostumuzdur"

Mestan, Türkiye ve Bulgaristan'ın ikili ilişkilerine önem verdiğine işaret ederek, "DOST olarak bizler, Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimizin çok daha hızlı bir şekilde gelişmesini istiyoruz, çünkü Türkiye Cumhuriyeti bizlere çok büyük yardımlarda bulunabilir. Türk iş adamları azınlıklarımızın yaşadığı bölgelere yatırımlar yapabilir." diye konuştu.
Bulgaristan’ın, Türkiye ile ilişkilerinde bu avantajlardan faydalanabilmesi için tarihi komplekslerini aşarak ilişkileri daha güçlü şekilde geliştirmek için bir strateji çizmek zorunda olduğuna işaret eden Mestan, "Biz daima bunu söylüyoruz: Türkiye Bulgaristan’ın ulusal çıkarları açısından bir tehdit oluşturmuyor. Türkiye bizim dostumuzdur, Bulgaristan (Türkiye için) sadece NATO'da değil, gerçek bir komşu olarak gerçek bir dost ve stratejik bir ortak olabilir." ifadesini kullandı.

 "Bizde dil, etnik ve kültür ayrımı yapılmaz"

DOST Partisi'nin Bulgaristan'daki bütün seçmenlere açık olduğunu belirten Mestan, şöyle devam etti:
“Biz, gerçek bir liberal demokrat parti olarak tüm Bulgaristan’da yaşayan vatandaşların, Türk, Roman ve Yahudilerin eşit haklara sahip olarak bu ülkede yaşamalarını istiyoruz. Bizde dil, etnik ve kültür ayrımı yapılmaz. Diğer partilerde de böyle bir ayrım olmamalı. Farklılıklar Bulgaristan'a zenginlik katar. Hiç kimse bizden ayrımcılık beklemesin. Kurultayımızda 211 Bulgar katılımcı vardı. Yönetimde iki Bulgar kökenli milletvekilimiz yer alıyor. Zaman, ulusal bir parti olduğumuzu gösterir ve kanıtlar.” dedi.
Mestan, DOST Partisi'nin örgütlenme ve üye sayısını artırma yönünde çalışmalarını sürdüreceğini ifade ederek, partinin hedeflerini şu sözlerle dile getirdi:

“En az 2 bin 500 üye toplanacak. Kısa sürede en az 10 bin üye bekliyoruz. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi'nin seçmenlerinin üçte birinin bizi desteklediğini düşünüyoruz. Seçimlerde katılım oranı yüzde 50 civarında olan Bulgaristan’da, partimizin parlamentoya girmesi hali hazır garantilenmiştir. Umutlar ve heyecanlar çok büyük."
AA


Лютви Местан: Една трета от електората на ДПС ни подкрепя


„Основававането на ДОСТ не е добра новина за проруски настроените и измамниците. Лидерът на тази партия няма да управлява формацията си затворена в сараи, ние нямаме сараи. Нашите са в сърцата на хората”, това каза председателят на „Демократи...