Altay Derneği, AK Parti Edirne İl Başkanıyla görüştü

12 Mayıs 2016 Perşembe

Share this history on :
Bulgaristan Kırcaali  Altay Derneği Başkanı Cevdet Mustafa,  AK Parti  Edirne İl Başkanı İlyas  Akmeşe'yi ziyaret etti.

Mustafa ziyaret esnasında, dernek tarafından hazırlanan ve Balkanlardaki Türklerin haklarının korunması konusunu içeren "Komşu ülkelerde ve Balkan ülkelerinde yaşayan Türkler" isimli kanun önerisini yetkili makamlara iletmek üzere  Akmeşe'ye sundu.

Bulgaristan ve Balkanlarda yaşayan soydaşların yaşadığı problemleri anlatan Mustafa, şunları kaydetti: 

" Bulgaristan  Milli Eğitim Bakanlığı'na göre 1993 senesinde Türkçe okuyan çocuk sayısı 130 bin civarındaydı. Bugüne baktığımızda ancak 5 bin çocuk Türkçe okuyor. Bu 5 bin çocuktan da çoğu devamlı gidemiyor Türkçe sınıflarına. Bulgar devleti bir nevi sınırlamalar getirdi. Türkçe okuma sınıfı oluşması için 10-15 çocuk şartı koştu. Türkçe kitapları 1993'de basıldığından beri bu zamana kadar hiç kitap yenilenmedi.

Türkçe kitap bulunmuyor

Şu anda o Türkçe kitaplarını iğne iplikle dikiyorlar. Şu anda Türkler'in çokça yaşadığı Kırcaali bölgesinde çok az sayıda yüzde 1-2 oranında Türkçe okuyan var. Merkezde zaten kimse Türkçe okumuyor. Biz bunun teşvik edilmesini istiyoruz. Türklük kimliğinin kazanılmasını, bu kimliğin gelişmesini istiyoruz çocuklarımızda. Bunula ilgili bir tasarı hazırladık. Buradan yola çıkarak yaptığımız kanunun örneğini  Edirne'deki siyasi partilere getiriyoruz."

Bulgaristan'daki Türk ve Müslümanlara yönelik olayları yakından takip ettiğini belirten  AK Parti  Edirne İl Başkanı  Akmeşe de, kendisine sunulan kanun önerisini gerekli mercilere ileteceğini belirterek şunları kaydetti: 

"Şu anda orada gerçekten Türk vatandaşlarına bir baskı var. Ben bunu takip ediyorum. Bizim de sık sık ziyaretlerimiz var. Sizin de bir dernek kurmanız orada yaşayan Müslüman kardeşlerimiz için önemli bir konu. Dediğiniz gibi biz burada birçok vakıf eserini, kiliseyi sinagogu restore ederken, onlar  Bulgaristan'daki vakıf eserleri camileri ayakta bırakmamışlar, hatta tapularını bile yok etmişler. Ama şundan hiç kuşkunuz olmasın Türk devleti güçlü bir devlettir.

Türkiye ilgisiz değil

"Balkanlar'daki ağırlığını hissediyorsunuzdur,  Türkiye güçlü oldukça bunlar daha çok rahatsız oluyorlar. Bunları biliyoruz. Ama  Türkiye Cumhuriyeti Dünya'nın her yerindeki vatandaşlarına kucak açmış durumda, onlara destek olmaya devam edecektir. Sizin hiç kuşkunuz olmasın. Ben bunları en gerekli makamlara bildirip paylaşacağım."