29 Mayıs 2016 Pazar

„Bulgar etnik modeli, hedefi saptırmaya yarayan bir uyutma masalıdır”

Bulgaristan’da Türk siyasetçilerin de kullanmayı çok sevdiği ‘Bulgar etnik modeli’ ifadesinin içi boş olduğunu belirten Altay Derneği Başkanı Cevdet Mustafa, böyle bir modelin olmadığını kaydetti.

Mustafa, aslında bir modelin olduğunu ancak söz konusu modelin Türklerin etnik ve dini haklarınи kısıtlamaya yönelik uygulandığını vurguladı.

Mustafa şunları söyledi:
Bulgaristan’daki siyasetçiler, şablonlaşmış “Bulgar etnik modeli” ifadesini tekrarlıyor sürekli, fakat herkes böyle bir etnik modelin olmadığını biliyor. Varsa da “komünist” çerçevede azınlıkların etnik ve dinî haklarını kısıtlamayı hedefleyen etnik modelden başka bir şey değildir. Bulgaristan’ın 26 yıllık sözde demokrasisinde dinî haklar da olmak üzere aynı şekilde anadilimiz Türkçeyi okuma, küçük çocuklar için dinen caiz helâl gıda seçeneği eksikliği sorunları, azınlıkların insan haklarının komünist dönemdekiyle aynı düzeyde kaldığını göstermektedir.

Bugün Bulgaristan’da Türkçe okumak isteyen çocukların elinde 23 yıl önce basılan, Türk Dili Dersi standartlarına uymayan, çoğu okullarda ise hiç olmayan Türkçe ders kitaplarından eğitim alıyor.

Ajans Bg

6 yorum:
Write yorum
 1. Evet bu sozde "Etnik Modellen", yillarca halkimizi uyuttular!

  YanıtlaSil
 2. Çok doğru tespitlerde bulunmuş Cevdet abi

  YanıtlaSil
 3. aferm sana seterelii

  YanıtlaSil
 4. biz beraber yuruduk bu yolarda belcikadan destek ,komunst yalanlarina bezdik artik.

  YanıtlaSil
 5. harika ve yerinde bi tespit cikin bakalim kirdjali den ote dogru nasil ikinci sinif insan muamelesi goruyosunuz okularda falan.benim turkum zaten bulgar degilim yapistirinca bamkaloliyorlar ama guzel oluyor turkum ben bulgarca konusurken arada hata yapsamda anadilim sonucya turkce.

  YanıtlaSil
 6. Bu yalanlan adamlar "parti ideolojisi" kurdular, yinede "Boklan yapilan, gecte olsa Sidiklen yikilir".

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.