Bulgaristan’da burkayı yasaklayan belediyelerin sayısı çoğalıyor

2 Mayıs 2016 Pazartesi

Share this history on :
Bulgaristan’da burkayı yasaklayan yerel yönetimlerin sayısı çoğalıyor. Pazarcık ve Stara Zagora belediyelerinden sonra Filibe Belediyesi de burkayı yasaklama kararı alıyor.

Sağ popülist partilere mensup belediye meclis üyeleri tarafından yerel meclise sunulan burka yasağı, Belediye Başkanı İvan Totev tarafından destekleniyor. Totev, Filibe’nin de diğer iki belediye gibi burkayı yasaklaması gerektiğini belirterek, teklifi destekleyeceğini vurguladı.

300 İLE 500 LEVA ARASINDA CEZA
Belediye sınırları içindeki kamusal alanlarda burka taşıyanlara 300 ile 500 leva arasında ceza öngörülüyor. Yasağa ikinci defa uyulmaması halinde ise bin ile bin 500 leva arasında para cezası uygulanabilecek.

SOKAKTA DİNİ KİTAP DİNİ KİTAP DAĞITIMINA YASAK
Burkanın yasaklanmasının yanı sıra, çeşitli dinlere mensup şahısların okul ve kreşlerde dini propaganda yapması yasaklanıyor. Sokaklarda dini kitap, broşür ve benzeri basılı malzemenin  dağıtılması da yasaklanıyor.

PEÇE VE ÇARŞAF ROMANLARIN ARASINDA YAYILIYOR
Bulgaristan’da yaşayan Müslümanlar arasında peçe ve çarşaf taşıma geleneği yok ancak 1990 yılında Komünist rejimin çökmesinin ardından, özellikle Roman mahallelerinde peçe ve çarşaf taşıyan kadınların sayısında artış gözleniyor. Roman mahallelerindeki peçeli kadınların Bulgaristan dışındaki dini gruplardan etkilendikleri savunuluyor.

'BULGARİSTAN'DA BURKA PROBLEMİ YOK'
Blagoevgrad Bölge Müftüsü Aydın Mohammed, basına yaptığı açıklamada, Bulgaristan’da burka problemi olmadığını belirtti. ‘Ülkenin hiç bir yerinde öğrenciler okulda veya sokakta burka taşımıyor. Pazarcık şehri Bulgaristan’da burka taşınan tek yer’ dedi. 
www.ajansbg.net