Edirne Bulgar Kilisesinde Paskalya Ayini

1 Mayıs 2016 Pazar

Share this history on :
Hıristiyanlarca kutsal sayılan ve Hz. İsa'nın göğe yükselişi olarak kabul edilen Paskalya Bayramı için  Edirne'deki Bulgar Sveti Georgi Kilisesi'nde ayin düzenlendi.

Edirne'nin Kıyık semtinde bulunan kilisede çok sayıda Ortodoks'un katıldığı ayini, kilise rahibi Aleksandır Çıkırık yönetti. Saatlerin gece yarısını göstermesinin ardından kilise çanının çalmasıyla ayin başladı.  Bulgaristan'ın  EdirneBaşkonsolosu Vasil Vilçev'in yanı sıra ayine katılan yaklaşık 50 kişi, ellerindeki mum ve tütsülerle kilise çevresinde dualar eşliğinde dolaştı. Ayin,  İncil'den okunan dualarla sona erdi.

Ayinin ardından rahip Çıkırık, katılımcılara renk renk boyanmış Paskalya yumurtası ve Paskalya çöreği dağıttı. Sveti Georgi Kilisesi rahibi Aleksandır Çıkırık, Tüm katılanlara Tanrı huzur ve sağlık versin. Bugünün anlamı, Hz. İsa'nın 3 gün çarmığa gerilmesinden sonra melekler tarafından mezarı açılarak göğe yükselişinin sembolü olarak kilise etrafında dolaştık. Saat tam 24.00'da da göğe yükseldiği için 'İsa ölülerden dirildi, gerçekten dirildi' dedik. Müslümanlar nasıl 'selamın aleyküm, aleyküm selam' diye selamlaşıyorlar. Ortadokslar da 40 gün boyunca birbirleriyle böyle selamlaşıyor. Bütün katılanlara teşekkür ederim. Nice mutlu bayramlar dilerim dedi.