İstanbul Bulgar Metohu daimi sergisi Başbakanı Borisov tarafından açıldı.

24 Mayıs 2016 Salı

Share this history on :

İstanbul Bulgar Metohu daimi sergisi,  Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından açıldı.

Metohun Balat'taki yenilenen binasında yapılan açılışa,  Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov,  Bulgaristan'ın  Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky,  Bulgaristan'ın  İstanbul Başkonsolosu Angel Milev Angelov katıldı.

Yetkililerden Metoh ve tadilatta bulunan Bulgar Kilisesi hakkında bilgi alan Başbakan Borisov, açılışta yaptığı konuşmada, yenileme çalışmalarına katkı sağlayanlara ve bağışçılara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'la birkaç sene önce yaptıkları bir görüşmede, Metoh ve kilise hakkında konuştuklarını dile getiren Borisov, "Burası çok kötü ve bakımsız bir yerdi. Neredeyse çökmek üzereydi. Bugün görüyoruz ki çok para harcanarak çok güzel bir restorasyon yapılmış.  Recep Tayyip Erdoğan'a, sözünü tuttuğu için çok teşekkür ediyorum. Buradaki Bulgarlar artık kendilerini evlerindeymiş gibi hissedebilir."

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve beraberindekiler daha sonra, Bulgar Ekzarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı'nın katkılarıyla yenilenen  İstanbul Bulgar Metohu'nu ve sergiyi gezdi.

Borisov, kendisine yapılan plaket takdiminin ardından, halen restorasyonda olan ve tümüyle demir malzemeden inşa edilmiş Sveti Stefan Kilisesi'ni de inceledi.

Bulgar Metohu, 1800'lü yıllarda  Sultan Abdülaziz'in fermanıyla açılan kilisenin karşısına, kiliseye bağlı yardımcı bölüm olarak düşünülmüş, daha sonra ise yavaş yavaş  İstanbul Bulgarları için toplanma yeri ve kültür merkezine dönüşmüştü.

Farklı dönemlerde darülaceze, matbaa ve okul olarak kullanılan Bulgar Metohu, içerisinde Bulgarların gündelik yaşamına dair, kıyafet, aksesuar gibi malzemeler ve Metohun geçmişine ait araç gereçlerle fotoğrafları barındıran sergiye kalıcı olarak ev sahipliği yapacak.