30 Mayıs 2016 Pazartesi

Türkçe haberlerden kimler rahatsız oluyor?

Zaman Gazetesinin Kırcaali muhabiri Georgi Kulov, Bulgaristan’da Türkçe yayınlanan haber sitelerinin varlığından rahatsız oldu. Aynı zamanda HÖH partisinin oylarıyla seçilen Kırcaali Ombudsmanı Rasim Musa’nın basın danışmanı olarak çalışan Kulov, Türkçe siteler için ‘okuyucu kitlesi şüpheli’ ifadesini kullandı.

‘Sahte insan hakları savunucuları Bulgarlar ve Türkler arasındaki ilişkileri zehirliyor‘ başlıklı bir yorum yayınlayan Kulov, Altay Derneği’nin isteklerini saptırarak, Türklerin hak arayışını iki toplum arasındaki ilişkileri zehirlemek olarak gösteriyor.

Altay Derneği’nin Türkçe eğitim konusunda 20 yıldır yenilenmeyen Türkçe Ders Kitaplarının yenilenmesi isteğini saptırarak, Türkçe’nin ikinci resmi dil olması yönünde bir istek gibi gösteren Kulov, aynı şekilde anaokul ve kreşlerde çocuklar için helal gıda seçme hakkı isteğini ise Pazarcık’taki radikal İslam davasıyla ilişkilendiriyor.

Altay Derneğinin faaliyetlerini haberleştiren Bulgaristan’da Türkçe yayın yapan internet haber sitelerine de saldıran Kulov, söz konusu Türkçe siteler için ‘okuyucu kitlesi şüpheli’ diyerek karalamaya çalışıyor.

Aşağıda isimleri yazılı haber siteleri olarak okuyucularımızın ‘şüpheli’ olarak görülmesini kınıyoruz.

Dombira - Haber sitesi
THaber - Haber sitesi
Ajans Bg – Haber sitesi
Balkanlar24 – Haber sitesi
Kırcaalieu – Haber sitesi
24Kırcaali – Haber sitesi

1 yorum:
Write yorum
  1. Genç kitle 27 yildan buyana Vahsiiler Úlkesi Bulgaristani terkedip basta Túrkiye Cumhuriyeti olmak úzere Dunyaanin her tarafina dagilmis durumda Avrupa,ABD-Kanada ve Avustralya,da Ikaamet ediyor çalisiyor bunlar artik oralara yerlesmis durumdadir Bunlarin çogunlugu Batililarla evli ogul usak sahibi oldular.Bati tertibine girdiler. bir daha geriye dónemiyeceklerdir bunu Bulgar halkida çok iyi biliyor bu Bakanliklar tarafindandanda çok iyi bilinmelidir. baska ne yapabilirlerdi ki.bu Masun Milletin elinde ne topragi kaldi nede bir mekyaani hepsi oligarsiler mafyalar tarafindan telef edildi iste o yuzden bu millet karnini doyurmak için kendilerini epey zorluklara ragmen dis Úlkelerde bulmuslardir.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.