Kırcaalili Şehit Polis Özsoy Son Yolculuğuna Uğurlandı

10 Haziran 2016 Cuma

Share this history on :
Mardin'in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğü Binası'na yönelik terör saldırısında şehit olan polis memuru Nefize Özsoy'un cenazesi, memleketi Edirne'de toprağa verildi.

Mardin'deki törenin ardından Çorlu Havalimanı'na, daha sonra da karayoluyla Yenişehir Mezarlığı morguna getirilen şehit Özsoy'un Türk bayrağına sarılı naaşı, törenden önce Şükrüpaşa Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü.

Burada helallik alınmasının ardından cenaze, Selimiye Camisi'ne getirildi. Şehidi, meslektaşları caminin avlusuna kadar omuzda taşıdı.

Camide, şehidin babası Süleyman ve annesi Hafize, ağabeyi Mustafa Çetin ve eşi Cumhur Özsoy taziyeleri kabul etti.

Annesinin tayininin Mardin'e çıkmasından bu yana anneannesinde kalan şehit polis memuru Özsoy'un 4 yaşındaki kızı Elif ise cenazeye getirilmedi. Elif'in annesiyle 6 hafta önce Edirne'ye geldiği zaman görüştüğü öğrenildi.

Cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cami avlusuna girişi sırasında bir grup tarafından alkışlandı. Kılıçdaroğlu, şehidin ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Sultanahmette'de kahramanlık göstermiş

Bulgaristan'dan 1989 yılında Edirne'ye göç eden Çetin ailesinin Kırcaali'de trafik kazasında kaybettikleri ablasının adını alan şehit polis memuru Nefize Özsoy'un cenazesinde, Müftü Emrullah Üzüm dua etti.

Üzüm, Özsoy'un Mardin'e tayin olmadan İstanbul'da Sultanahmet Camisi'nde görev yaptığı ve buradaki bir patlamanın önlenmesinde de kahramanlık gösterdiğini söyledi.

İl Müftüsü Üzüm'ün öğle vakti kıldırdığı cenaze namazının ardından şehit Özsoy'un naaşı, tören mangası tarafından omuzlarda taşındı. Bu sırada şehidin annesi Hafize Çetin ve eşi Cumhur Özsoy'un gözyaşları içerisinde tabuta bakışları yürekleri dağladı.

Baba Süleyman Çetin ise yakalara takılan kızının fotoğrafının birinin yerde düşmüş olduğunu görünce eğildi ve fotoğrafı aldı.

"Kahrolsun PKK" sloganları, tekbirler ve zaman zaman da alkışlar eşliğinde uğurlanan cenaze, şehir mezarlığında toprağa verildi.

Binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde, bazı vatandaşlar evlerinin balkonuna Türk bayrağı asarak, teröre tepki gösterdi.

Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Edirne Valisi Günay Özdemir, AK Parti'nin bölge milletvekilleri, CHP milletvekilleri, Edirne Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Kamuran Ersan, eski MHP milletvekili Meral Akşener, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile Bulgaristan göçmeni Çetin ailesinin acısına ortak olmak üzere Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman'la birlikte 250 kadar soydaş da katıldı.

Cumhur ve Nefize Özsoy'un öğretmenlik bölümlerinden mezun oldukları, polislik sınavını kazanarak bu mesleği seçtikleri kaydedildi. Çiftin 6 yıl önce evlendikten sonra İstanbul'daki görevleri sonrası şark görevi için Mardin'e gittikleri, Cumhur Özsoy'un 2015'te Midyat'ta terör örgütünce uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda yaralandıktan sonra geçici görevle Kırklareli'de görevine devam ettiği belirtildi.

Nefize Özsoy'un şark görevini tamamlayıp, ailesine kavuşmasına kısa bir süre kala şehit olduğu öğrenildi.

Vatandaşlardan Kılıçdaroğlu'na tepki

Bu arada cenaze töreninin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir vatandaş tepki gösterdi.

Kalabalık içerisinden Kılıçdaroğlu'na "Teröre destek vermeye devam edecek misiniz?" diye bağıran kişi ile CHP üyesi olduğu iddia edilen bazı vatandaşlar arasında arbede çıktı.

Birbirine yumruk atan tarafları araya giren polis ekipleri ayırdı.