Adana bu olayı konuşuyor

16 Temmuz 2016 Cumartesi

Share this history on :
Mindere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olduğu bilinen Kırkpınar eski Başpehlivanı Koca Yusuf'un Edirne'de yaşayan yakınının iddiası gündeme bomba gibi düştü. İddiaya göre, Adana Belediyesi'nin destekleriyle 450 bin Euro harcanarak Bulgaristan'da evi yapılan Koca Yusuf'un evi yerine başka bir evin müzeye çevrildiği öne sürüldü.
Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından yaklaşık 450 bin Euro harcanıp, Bulgaristan'ın Karalar Köyü'nde restorasyonu yapılan ve daha sonra müzeye çevrilen Cihan Pehlivanı Koca Yusuf'un evinin Karalar Köyü'nde değil, Zincirlikuyucuk (Rakosvki) köyünde olduğunu belirten ve Koca Yusuf'un kendisinin eniştesi olduğunun altını çizen Edirneli Ramadan Tekin'in iddiası gündeme bomba gibi düştü.
Tekin, 1978 yılında Türkiye'ye göç ettiğini belirterek, yapmış olduğu açıklamasında, "Cihan Pehlivanı Koca Yusuf benim eniştem oluyor. Adana Belediyesi tarafından güzel bir projeye imza atıldı ve Koca Yusuf'un evi olarak belirlenen ev restorasyon çalışmalarının ardından müzeye çevrildi. Ancak o kadar harcanan para boşuna gitti. Çünkü Koca Yusuf'un evi Karalar Köyü'nde değil, Rakovski'dedir. Müzeye çevrilen evin Koca Yusuf'la hiçbir ilgisi yoktur. Evin Koca Yusuf'a ait olduğu bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. Koca Yusuf'un evi Rakovski'de çarşının göbeğindedir. Küçük bir evi vardır ve camları parmaklıklarla koruma altına alınmıştır. Halamların evi de yine Rakoski'dedir. Ben de Bulgaristan'ın Yonkova Köyü'nde yaşıyordum. Daha sonra buraya göç ettik." dedi.
Edirneli Ramadan Tekin, Koca Yusuf'un iki çocuğunun olduğunu da belirtiği açıklamasında, "İlk çocuğunun adı Mustafa ikinci çocuğunun adı Fizi'dir. Fizi 1989 yılında İstanbul'a taşındı. Diğer oğlu Mustafa ise Bulgaristan'da yaşamaya devam ediyor. Adana Büyükşehir Belediyesi çok güzel bir projeye imza atmış, ama keşke böyle bir çalışma yapılmadan önce Koca Yusuf'un aile bireylerinden bilgiler alınsaydı. O zaman yapılan masraflar ve emekler boşa gitmemiş olurdu. Şu anda çok üzgün durumdayız. Müze ve restorasyon yapılacaksa Koca Yusuf'un Rakovskide ki gerçek evine yapılmalıdır." ifadelerine yer verdi.