Büyükelçi Süleyman Gökçe: 'Türkiye ziyaretleri konusunda hiçbir sınırlama yok'

21 Temmuz 2016 Perşembe

Share this history on :
Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kararına ilişkin yabancıların özgür dolaşım hakkı konusunda hiçbir sorunun yaşanmayacağını söyledi.

Büyükelçi GökçeTürkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'de OHAL ilan edilmesine rağmen Bulgaristan ve diğer yabancı vatandaşların, turist ve iş adamlarının özgür dolaşım ve Türkiye ziyaretleri konusunda hiçbir sınırlama yok." dedi.

Türkiye'yi gerek turizm gerekse başka amaçlı ziyaret etmek isteyen Bulgaristanvatandaşlarına net mesaj veren Gökçe, "İş sektörü eskisi gibi faaliyet gösterecek. Sınırlamalar olmayacak. Giriş çıkışlarda engelleme olmayacak. İstediğiniz gibi seyahat edebileceksiniz, istediğiniz yerleri ziyaret edebileceksiniz." ifadesini kullandı.

Türkiye'de ilan edilen olağanüstü hal durumunun idari bir önlem olduğunu vurgulayan Gökçe, bu önlemin amacının başarısız darbe girişimini organize edenlerin ve katılımcılarının tamamen ortaya çıkarılması ve adaletin önüne getirilmesi olduğunun altını çizdi.

Gökçe, "Önlemler kesinlikle ülkemizin ekonomik hayatı, iş sektörü, turizm sektörü ile ilgisi yok. Parlamento çalışıyor, gazeteler çıkıyor ve her şey eskisi gibi normale dönüyor." ifadesini kullandı.

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilere de dikkati çeken Gökçe, "Biz komşuyuz. NATO'da müttefikiz, ortağız. İlişkilerimiz oldukça yoğun ve kapsamlıdır. Dolayısıyla TürkiyeBulgaristan'ın bu konuda endişe duyduğu tüm konularda uygun bir tavır göstermeye çalışıyor. Tahminen bunun bedeli de oldukça yüksektir ancak Bulgar makamları ile bu alandaki işbirliğimiz de oldukça yoğundur." şeklinde konuştu.

Gökçe, "Türkiye, hem kendi vatandaşlarının hem de ülkemizde bulunan milyonlarca yabancının güvenlik ve huzurunu sağlamak, garantilemek ve sürdürmek üzere ülkemiz, bu köklü sorumluluğunu yerine getirmektedir." dedi.