16 Temmuz 2016 Cumartesi

Lütfi Mestan: 'Darbe girişimini kınıyoruz'

 Bulgaristan'da kuruluş çalışmaları devam eden ve üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu "Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar" (DOST) partisinin lideri Lütfi Mestan FETÖ'nün darbe girişimini kınadı.

Mestan, yazılı açıklamasında, "Komşu ülkenin anayasal düzenine karşı şiddetli, antidemokratik bir eylem olan darbe girişimini kınıyoruz. Anayasal demokrasinin en önemli özelliği, iktidarın halk tarafından belirlenmesidir." ifadelerini kullandı.

Türkiye halkının gece boyunca güçlü demokrasi refleksiyle askeri darbe girişimine karşı anayasal düzene sahip çıktığını belirten Mestan, "Askeri darbeler, devletlere ve insanoğluna hiçbir şekilde yarar getirmemiştir. Bu değerlendirme Türkiye'deki darbeler için de geçerlidir. Geçmişteki darbelerden farklı olarak bu kez Türkiye'de tüm demokratik toplum demokrasi prensiplerine sarılmış oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Mestan, darbe girişiminin sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin değil, tüm muhalefet partilerinin ortak tepkisiyle karşılanmış olmasının önemine vurgu yaptı.

Türk halkına can kayıpları dolayısıyla başsağlığı dileyen Mestan, anayasal düzeninin bir an önce toparlanarak ülkenin istikrarlı ve barışçıl gelişimini sürdürecek demokratik ortamın tesisini umut ettiğini belirtti.
AA

Hiç yorum yok:
Write yorum

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.