Gurbetçilere 'Mülteci var mı komşi' sorusu

3 Ağustos 2016 Çarşamba

Share this history on :
YAZ tatillerini memleketlerinde geçiren Avrupalı Türklerin dönüş yolculukları başladı. İkamet ettikleri ülkelere dönüş yolculuğu yapanların araçları Bulgaristan, Macaristan ve Hırvatistan’da didik didik aranırken, “Komşu mülteci var mı?” diye sorulmaya başlandı.
“BİZİMLE DALGA GEÇİYORLAR”
Üç haftalık yaz tatillerini memleketleri Sivas’ta geçirdikten sonra Fransa’nın Melun kentine eşi Müzeyyen (44), çocukları Yeliz (17), Bekir (15) ve Ali (7) ile birlikte dönüş yolculuğu yapan Naci Karlık (45), Bulgaristan sınır kapısında yaşadıklarına isyan etti. Sınır kapısında görev yapan yetkililerin kendisine yönelttiği ‘Komşu mülteci var mı?’ sorusıu ‘anlamsız’ olarak değerlendiren Karlık, “Bunlar bizimle dalga geçiyor” dedi.
“SİLAH DA SORUYORLAR”
Gümrük yetkililerinin, mültecinin yanı sıra ‘silah var mı?’ gibi sorular sorduğunu da ifade eden Karlık, “Bunlar bizleri ne zannediyor? Ters cevap verilince tüm bagajı indirip didik didik arıyorlar. Bu sadece Bulgaristan’da olmuyor. Macaristan ve Hırvatistan’da aynı uygulamayı yapıyor. Sabırlı olmak lazım” şeklinde sitem etti.