Nuri Turgut Adalı anıldı

5 Ağustos 2016 Cuma

Share this history on :
Nuri Turgut Adalı, ölüm yıldönümünde Kırcaali'ye bağlı Adakö'deki mezarı başında anıldı.  Adalı, ömrünü Bulgaristan Türk Azınlığı’nın hak ve özgürlük davasına adamış , 23 yılını hapis, sürgün ve de Belene?de geçirmiştir. 2004 yılında  82 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

NURİ TURGUT ADALI : "Kısaca şöyle bir toparlamak istiyorum: Üç defa olmak üzere beş yıl temerküz kampında kaldım. 1961’de 15 yıla, 1982 yılında da üç yıla mahkum edilerek cezaevlerinde kaldım. Ad değiştirme kampanyasında cezaevindeydim. 1985’te cezaevinden çıkar çıkmaz yine Belene Ölüm Kampı’na gönderildim. Bir süre sonra Belene’den beni Vidin’e köye gönderdiler. Benden iki gün önce aynı köye gönderilmiş Allah’ın bir nimeti ve lûtfu olarak gördüğüm mücahit kardeşim ve oğlum Yusuf Türkoğlu ile orada tekrar buluştuk. Oradan serbest bırakılınca köyüme döndüm. Karakola günde iki defa imza vermek suretiyle yeni hayata başladım. Aniden verilen bir pasaportla 10.06.1989’da anavatana birkaç bavulla geldim."

Nuri Turgut Adalı, 11 Eylül 1922 tarihinde Kırcaali'nin Kirkovo Belediyesi'ne bağlı Adaköy (Ostrovets) köyünde doğdu. 
Şumen Nüvvap Okulu'nu bitirdikten sonra Yunanistan'ın Gümülcine (Komotini) kasabasında, Kirkovo'nun Çorbaciysko ve Momçilgrad'da öğretmenlik yaptı. Genç yaşta totaliter rejimin menfi yönlerini açığa vurmaya, eleştirmeye başladı. Onu yıldırmak ve korkutmak için çeşitli çarelere başvuran rejim onu asla pes ettiremedi. Karakollardaki tutuklamalar ve oralarda gördüğü işkenceler haricinde 
ömrünün 23 yılını Stara Zagora Hapishanesi, Belene Ölüm Kampı ve Montana ilinin Skomle Köyü'nde sürgünde geçirdi. 
Ayrılığa dayanamayan eşi Nesibe Hanım'ın, Babası Turgut Bey'in ve Annesi Esma Hanım'ın Tanrı'nın rahmetine kavuştuklarını göremedi. 
Nuri Adalı, 1989 yılında sınırdışı edildi. 
Yıllardır hasretini çektiği Türkiye onu bağrına bastı. BAL-GÖÇ (Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği) ona sahip çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kendisine "Gazi" ünvanı verdi. 
Dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in talimatıyla kendisine Bursa'nın Görükle Göçmen Konutları'ndan bir daire verildi. 
Çifte vatandaşlık hakkını elde edince, sık sık Bulgaristan'a gelirdi. Bilhassa yaz aylarını doğum büyüdüğü Adaköy'de geçirirdi. Bağlı bulunduğu Kirkovo Belediyesi'nden önce, kendisine Momçilgrad Belediyesi ve Hak ve Özgürlükler Hareketi sahip çıktı. 
Yerel Meclisin ilk oturumunda şehrin "Fahri Vatandaşı" ilan edildi. 
Belediye dairesine yerleştirildi. Türkiye ve Bulgaristan'da katıldığı forumlarda etkili konuşmalarıyla çokca alkış aldı. Bulgaristan'a geri dönmesi teklif edildi. Hak ve Özgürlük Savaşçısı bunun yerine Türkiye'de kalarak, Balkan Göçmenleri'nin haklarını savunmayı ve Bulgaristan'da demokrasinin daha hızlı gelişmesine destek olmayı seçti. 
2004 yılının 5 Ağustos günü geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan 
Bulgaristan Türkleri'nin meşalesi Nuri Turgut Adalı, vasiyeti üzerine iki eşi, anne ve babası ile diğer yakınlarının bulunduğu doğum yeri Adaköy Mezarlığına defnedildi. Çoğu siyasi ve sivil toplum örgütleri tarafından kabrine çelenkler konuldu. Nuri Turgut Adalı, Bulgaristan Türkleri Edebiyatı'na değerli eserler bıraktı. 


DELİ
Dokunma diyorlar, suya sabuna.
Bakma etrafına, gir sen kabına.
Başkaları için ağlayan gözler,
Her yerde tüm hakkı savunan sözler,
Yıldırım kesilir üstüne döner.
Bu zulmette bakma olmaya fener!
Fırtınalar kopar hep söndürürler,
Hakkı haykıranı her an döğerler.
Az mı dayak yedik bu yüzden gafil?
Bir ömür boyu hep sen kaldın cahil!
Aç gözünü artık yeter bu uyku,
Ara şu felekte sakin bir kuytu!
Gizlice orada ör çorabını.
Yeter artık kapat şu HAK babını!
O yoldan gidenler hep harap oldu.
Yaz bile gelmeden gülleri soldu.
Nasibini al sen cennet dünyadan,
Yeter bahsetme şu bomboş hülyadan.
Hayaller, emeller hem çoktan öldü,
Senden evvel kabre onlar gömüldü!
Aldandın, aldattın sen etrafını,
Kederle doldurdun her tarafını.
Yakınlara miras kaldı kederler,
Hakkı savunana “bir deli” derler
Ko deli kalayım değilim pişman,
Bence delilerde kalmıştır iman.
Ne kadar istesem olamam VELİ,
Vahşi kalmaktan olayım deli…