30 Eylül 2016 Cuma

Bulgaristan burkayı yasakladı

Bulgaristan’da kamusal alanlarda kadınların burka giymesi yasaklandı. Parlamentoda kabul edilen yasaya göre, kamuya açık alanlarda yüzü kısmen veya tamamen kapatan giysiye yasak getirildi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) milletvekilleri, yasayı protesto ederek parlamentodaki oturumu terketti. HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, kabul eiilen yasağın Bulgaristan’ın ulusal güvenliğine katkı yapmayacağını belirtti.
Bulgaristan Başmüftülüğü, söz konusu yasağa tepki gösterdi.

Başmüftülük Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmed, Müslümanlara karşı kampanya yürütüldüğünü savunarak "Bu karalama kampanyası sadece Bulgaristan'la da sınırlı değil.  Avrupa'da da bu yönde gelişmeler var. Dolayısıyla Bulgaristan'a da yansıyor. Burka meselesi de bunlardan biri" ifadesini kullandı.


Nüfusu 7,3 milyon olan  Bulgaristan'da 1,5 milyon Müslüman yaşıyor.

Ajans Bulgaristan

1 yorum:
Write yorum
  1. 21 asirin Yobaz Bulgaristaninda Kadinlarda çogunlugun sen Burka Tasiyani birakda Anadolu giyisisi Túrban Salvar Feraci tasiyanini bile sózkonusu oldu Simdiki genç Túrk kadinlari Bulgar Kadinlarindan daha açik saçik geziyor yaani modada Bulgar bayanlari çokdan geçdik.eski Anadolu Modasi yeni mini modasina dónústúrúldú erkeklerin çogunlugu ise sirtinda kisa yakesi beli yari açik Kisa paçali Kod pantolonu giyiyor.hepsi nikah nedir bi bilgisi yok çogu gece kuslari gibi kim kiminle birlikte oldugu belli degil yaani derim.

    YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.