Bulgaristan erken seçime gidiyor

13 Kasım 2016 Pazar

Share this history on :
Bulgaristan’da bugün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda adayları Tsetska Tsaçeva’nın kaybetmesi üzerine Başbakan Boyko Borisov, hükümetin istifa edeceğini duyurdu.

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Boyko Borisov, seçimden galip çıkan Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) adayı Rumen Radev’i tebrik etti.

Borisov şunları söyledi:
‘Pazartesi kabinenin istifasını sunacağız. Seçimlerden çıkan sonuçlar gösteriyor ki, mecliste BSP, DPS ve diğerleri çoğunluğ elde edebiliyor. Biz halkın iradesine saygı duyduk ve duymaya devam edececeğiz.
Burdan sonra doğru gördüğümüz siyaseti destekleyeceğiz. Muhasebesini yapacağız tabi ki. İki yıl önce istisnaya giderek dışardan destekle hükümeti kurduk. Şimdi başkaları devralsın. Biz doğru gördüklerimizi destekleyeceğiz.
Artık halkın iradesiyle muhalefetteyiz. Biz hatalarımızdan ders alan bir partiyiz. Bu seçimde insanlar bir şeylerin tam olması gerektiği gibi olmadığını söyledi’.

Ülkenin 5. Cumhurbaşkanı

İkinci tur seçim sonuçlarına göre oyların yüzde 58,1'ini alan BSP’nin adayı Rumen Radev, ülkenin 5. Cumhurbaşkanı olacak.
Eski Hava Kuvvetleri komutanı emekli General Radev, ikinci turda oyların yüzde 58,1'ini alırken, rakibi olan 
Parlamento Başkanı ve GERB partisinin adayı Tsetska Tsaçeva ise oyların 35,3'ünü alabildi.

Rumen Radev kimdir?

Bulgaristan'ın 53 yaşındaki yeni 
Cumhurbaşkanı Rumen Radev 1982 yılında memleketi olan Dimitrovgrad'daki Matematik Lisesi'ni ve ardından Dolna Mitropoliya Hava Kuvvetleri Yüksek Okulu'nu, 1987 yılında "dönem birincisi olarak" tamamladı. Sofya'daki Gergi Rakovsi Yüksek harp Okulu'nda eğitimini sürdüren Radev, doktorasının aldıktan sonra 2003 yılında ABD'deki Maxwell Hava Üssü'nde Stratejik Araştırma dalında eğitim gördü.

Bulgaristan'ın en tecrübeli jet pilotu olarak nitelenen Radev korgeneral rütbesine kadar yükselerek Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.
Radev, özellikle hava sahasının korunması konusunda Boyko Borisov Hükümetinin Savunma Bakanı Nikolay Nençev ile ciddi görüş ayrılıkları yaşadı.
Bulgaristan'ın elindeki MİG tipi, Rus yapımı savaş uçaklarını teknolojik ömrünün sona ermek üzere olması gerekçesiyle müttefik ülkelerin NATO uçaklarının bu görevi "air-policing" kapsamında devralmasına karşı çıkan Radev, silahlı kuvvetlerden istifa ederek siyasete atıldı.
Hava Kuvvetleri komutanı olarak çok sayıda ödül alan Radev, askeri görevi sırasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı 
Halkla İlişkiler Müdiresi Desislava Gençeva ile evli.
Ajans Bulgaristan