Adil dedenin adaleti

2 Aralık 2016 Cuma

Share this history on :
Orkun AKMAN
Edirne'de 1975 yılından bu yana diş hekimliği yapan Faruk Etker, yaklaşık bir ay önce Bulgaristan'dan bir davet mektubu aldı. Çepelare Belediye Başkanı Slavka Chakarova imzalı davet mektubunda büyükbabasının babası Adil Dzurov'un 120 yıl önce mülkünün 500 dekardan fazla bölümünü okul yönetimine bağışladığı ve bu gerekçeyle Vasil Detchev Lisesi'nin 120'nci kuruluş yıldönümü etkinliklerine davetli olduğunu öğrendi. 
6 kişilik aile meclisiyle 22 Kasım Salı günü Bulgaristan'ın Çepelare kasabasına doğru yola koyulan Faruk Etker ve ailesi, akrabaları Adil Dzurov'un da katkılarıyla 120 yıl önce inşa edilen okulda büyük bir ilgiyle karşılandı. 3 gün süren etkinliklerde Bulgar yöneticiler tarafından oldukça iyi ağırlanan Etker ailesine Belediye Başkanı Slavka Chakarova ve okul yönetimi tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Bulgaristan'daki etkinliklerin ardından geçen hafta Edirne'ye dönen Diş Hekimi Faruk Etker, Vasil Detchev Lisesi'nin 120'nci kuruluş yıldönümü ve aynı zamanda liseye adını veren Vasil Detchev'in doğumunun 150'nci yılı anısına Chepelare Belediyesi tarafından bir dizi etkinlikler düzenlendiğini ve kendilerinin de bu etkinliklere davet edilmesinin kendileri için büyük bir sürpriz olduğunu belirtti. Davetiye mektubunu aldığında hem heyecanlandığını ve hem de gururlandığını ifade eden Etker, “Büyükbabamın babası Adil Dzurov, okula adını veren Vasil Detchev'le birlikte Devlet İlkokulu'nun Çepelare'ye taşınmasında büyük katkıları olmuş.  Mülkünün 500 dekardan fazla bir bölümünü okul yönetimine bağışlamış ve adı, okulun kuruluşunda katkısı olan isimler arasına girmiş” dedi.


ADI GİBİ 'ADİL'
Akrabası Adil Dzurov'un adının Bulgaristan'da basılan 'Milli Eğitim Yardımseverleri Altın Kitabı'nda bulunduğuna da dikkat çeken Etker, “Çepelare Belediye, bu eğitim kurumunun tarihi ve gelişimi ile alakalı herkesi davet etti. Ayrıca 1890  1920 yılları arasında Belediye Encümeni, Belediye Başkan Yardımcısı, öğretmen ve halk temsilcisi olarak aktif bir şekilde yer alan Adil Dzurov'un ismi okul yıllığında da bir onur nişanı olarak yer almaktadır. 3 gün süren etkinlikler boyunca kendisinden, 'Müslüman Bulgar ve Hıristiyan Bulgar okullarının laik bir görünüş altında tek bir okulda birleşmesi konusunda müzakerelerde bulunmuş ve konuya dikkat çekmiştir' diye bahsedilmesi bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu” şeklinde konuştu.
Adil Dzurov'un 29 Kasım 1927'de hayatını kaybetmesiyle birlikte aile 4 yıl sonra Edirne'ye göç ediyor.

Hudut