Türkiye'de birinci derecede akrabası olan Bulgaristan vatandaşlarına müjde

15 Şubat 2017 Çarşamba

Share this history on :
ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TC vatandaşı olup da birinci derecede yakınları TC vatandaşı olmayanlar 53 lira aylık Sosyal Sigortalar Sağlık Pirimi ödeyerek her türlü sağlık hizmetini bu ülkede ana vatanda alabileceklerini söyledi.

Batı  Trakya Türkleri Derneği'ni de ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, burada dernek yöneticileriyle görüşme yaptı. Balkan göçmenlerinin de sorunlarını çözmeye çalıştıklarını söyleyen Müezzinoğlu, şöyle konuştu: 

"Kendisi gelmiş TC vatandaşı olmuş, ama annesi, babası birinci derecede yakını  Bulgaristan'da, Balkanlarda veya  Batı Trakya'da. Yaşlı bir hastalığı olduğunda bir sorunu olduğunda evladının yanına, kızının yanına gelmek istiyor. Deniliyor ki 'Sen sosyal güvencen olmadığına dair belge getir'. Doğru orada sosyal güvencesi var. Nasıl getirsin o belgeyi? Orada tedavi ol. Ama evladı burada ahir ömründe evladının yanında sağlık hizmeti almak istiyor. Bugün plan bütçede görüşmeleri yapılan yasa tasarımızda inşallah TC vatandaşı olup da birinci derecede yakınları TC vatandaşı olmayanlar 53 lira aylık Sosyal Sigortalar Sağlık Pirimi ödeyerek her türlü sağlık hizmetini bu ülkede ana vatanda alabilecekler. Örnek olarak kendimi gösteriyorum. Dün saat 02.00'da kayınpederim rahatsızlandı ve şuuru kapandı. Ambulans gönderdik ve şimdi tedavisini yaptırıyoruz. Ama  Yunanistan vatandaşı, 'Git Gümülcene'de, Selanik'te tedavini ol' mu diyeceğiz? Yoksa 'Kızın, damadın, evlatların burada gel' mi diyeceğiz? Dolayısıyla bunu da inşallah bu ay yasallaştıracağız TBMM'de. Bundan sonra burada evlatları annesinin babasının bu anlamda olan birinci derecede olan yakınlarını 53 liralık primlerini ödeyerek çözeceğiz ve burada da ilk müjdeyi veriyorum" dedi.

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.