Balkan Çalıştayı İstanbul'da Başladı

4 Mart 2017 Cumartesi

Share this history on :
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 26 Mart'ta  Bulgaristan'da yapılacak seçimlerin önemine vurgu yaparak, "İhmal göstermeden, mutlaka, 26 Mart'ta gerek burada kurulan sandıklara, gerekse  Bulgaristan'da seçimlere katılarak oradaki insanlarımızın geleceğinin, kaderinin daha güçlü olması için duyarlılık göstermeliyiz." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen Balkan Çalıştayı  İstanbul'da başladı.

Bakan Müezzinoğlu, çalıştayda yaptığı konuşmada,  Ankara,  İzmir'den sonra  İstanbul'da yapılan çalıştayla birlikte belirlenecek sorunların, 15 gün içerisinde ilgili bakanlık ve kurumlarla görüşüldükten sonra,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yapılacak toplantıda çözüm yollarının deklare edileceğini söyledi.

Balkanlar ve  Türkiye arasındaki ilişkinin gönül bağından çok daha fazlası olduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu: 

"Güçlü bir medeniyeti, Balkanlardan dünyaya sunmuş bir milletin mensuplarıyız. Bu güçlü medeniyetten rahatsız olan bir dünya neticede ne yaptı ne etti başardı. Tabii biz de ilim ve irfandan, hak ve adaletten uzaklaşınca, kendimizle çatışıp birlik ve beraberlik yerine ayrışmayı tercih edince Balkanların bal kısmı gitti, bize kaldı kan kısmı. Balkanlardan buraya gelen insanlarımızın bu genç Cumhuriyete kattıkları çok şey var. Bugün bu genç Cumhuriyetin, ay yıldızlı bayrağın dalgalanmasında Balkan ülkelerindeki insanların önemli katkısı, desteği, hatta günü geldiğinde liderliği var.

Büyük Önder  Mustafa Kemal Atatürk, dört bir yandan işgale uğramış memleketi, İngilize, Fransıza, Yunana karşı, milleti merkeze alarak, millete güvenerek, milletin liderliğine soyunarak bu Cumhuriyeti bizlere bırakıyor. Bu ülkenin vatandaşı olsun ya da olmasın bu milletin mensubu olan kardeşlerimiz var. Burada onlar adına 15 Temmuz şehidimiz Mustafa Cambaz kardeşimiz. Batı Trakyalı, benim de komşu köylüm.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak şehit olmadı ama Türk milletinin mensubu olarak şehit oldu. Şehitliğinden sonra vatandaşlığını verdik."

"Bu ülkenin hukukunu savunan milyonlar var"

Balkanlardan  Türkiye'ye gelenlerin sorunlarını bildiklerini belirten Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Bugün  Türkiye'de ikamet tezkeresiyle, çalışma izni ile kalanlar var, kendisi vatandaş olup da eşi, çocuğu, annesi, babası vatandaş olamayanlar var. Bu milletin mensubuyum deyip de bu ülkenin vatandaşı olmadan bu ülkenin hukukunu savunan, ay yıldızlı bayrağın dalgalanmasından onur ve gurur duyan milyonlar var. Bu milyonların en önemli ayağını Balkanlardaki insanlarımız oluşturuyor. Gerek Balkanlarda yaşayan gerekse buraya gelen insanlarımızın bu milletin mensubu olmakla ilgili bütün sorumluluklarını hücrelerinin derinliklerine kadar hissederken, yaşadıkları sorunlar ve sıkıntılar var. Bu sorun ve sıkıntıları görüp, paylaşarak azaltmak da başta bizlere düşüyor."

Bakan Müezzinoğlu, sorunların çözümü için Balkan çalıştaylarını başlattıklarını vurgulayarak, "Temel sorunlarımız belli. Çalışma izni, ikamet tezkeresi, kısa süreli ikametler, denklik problemleri, vatandaş olamamak gibi sorunlarımız var. Bunları bürokratlarımızla paylaşalım. İlgili yöneticilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz bu sıkıntıları muhataplarına iletsin ve sonrasında ortak çözüm yolları arayalım. Bu anlamda ilkini  Ankara'da yaptığımız ilk çalıştay bize çok yol gösterdi ve hemen ikincisini çevre illerin de katılımıyla  İzmir'de gerçekleştirdik. Bugün  İstanbul'da, Anadolu,  Sakarya,  İzmit,  Yalova'daki Balkan ve  Rumeli ile ilgili sivil toplum örgütlerimizle bir aradayız. Sorunlar ve çözümleriyle ilgili değerlendirmeler yapacağız. 10-15 gün sonra da İçişleri bakanlığımızı ilgilendiren konularla ilgili yol haritasını  İçişleri Bakanlığı sizlere ve kamuoyuna deklare edecek." şeklinde konuştu.

Çalışma iznini veren Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü'nün çalışma yapacağını, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'nın da kendi alanlarıyla ilgili sorunlarla ilgileneceğini, YÖK'ün de denklikle ilgili sıkıntılar ve çözümlerle ilgili yol haritasını planlayacağını anlatan Müezzinoğlu, bu ay içinde  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplantı yapmak istediklerini kaydetti.

"Genel Sağlık Sigortası dışında kalanlarla ilgili düzenleme yaptık"

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yaşanan sıkıntıları çözmek için de harekete geçtiklerini bildiren Müezzinoğlu, "Kendisi vatandaş olmuş ama anne-babası değil veya  Bulgaristan'dan 89 göçü ile gelmiş, kendisi vatandaş olmuş ama bir çocuğu, anne-babası orada kalmış ve vatandaş olmamış kardeşlerimizin sağlık sorunları var.  Türkiye'de, Genel Sağlık Sigortası (GSS) dışında kalanlarla ilgili düzenleme yaptık. Kapsam dışında kalanlar daha önce gelir testine girip 71 ila 426 lira arasında GSS pirimi ödemek zorundaydılar. Bu sistem sıkıntılar oluşturunca gelir testini kaldırdık. Aylık 53 lira ödeyen herkesi kapsam içine alıyoruz.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanların birinci derecede yakını olanları da bu kapsam içine alıyoruz. Kanun tasarısı şu anda Sayın Cumhurbaşkanımızın onayında, önümüzdeki günlerde çıkacaktır. Hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

Bulgaristan'daki seçimler

Bulgaristan'da 26 Mart tarihinde yapılacak seçimlerin önemine değinen Müezzinoğlu, şunları kaydetti: 

"İhmal göstermeden, mutlaka, 26 Mart'ta gerek burada kurulan sandıklara, gerekse  Bulgaristan'da seçimlere katılarak oradaki insanlarımızın geleceğinin, kaderinin daha güçlü olması için duyarlılık göstermeliyiz. Bizim Balkanlar'daki her dinamiğimize sahip çıkmamız lazım. Orada yaşayan kardeşlerimizin geleceğe umutla ve güvenle yürümelerine destek olmak hepimizin görevi. Orada bizim insanlarımız, değerlerimiz, eserlerimiz var ve bu yüzden güçlü olmalıyız. Bu gücün en önemli yolu da siyasettir. Oradaki dinamiklerin  Türkiye dinamikleriyle paralel yürüyebilmesi için de Dost Birliği organizasyonu kuruldu. Güçlü yarınları birlikte şekillendireceğiz. O yüzden birlikteliği merkeze alan, basit nedenlerle ayrışmayan ve bu anlamda ayrıştırma değil farklı yaşam tarzları, siyasi tercihler bizi ayrıştırmamalı. Biz büyük bir milletin mensuplarıyız. Büyük hedefleri olan bir milletin geleceğine katkı sağlamak gibi bir görevimiz var. O yüzden kardeşçe, birbirimize daha çok destek olmalıyız."
AA

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.