Dışişleri Bakanlığından Bulgaristan'a "Siyasi Haklara Saygı" Çağrısı

9 Mart 2017 Perşembe

Share this history on :
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Hüseyin Müftüoğlu,  Bulgaristan'a, azınlıkların siyasi haklarını kısıtlama amacı taşıyan uygulamalardan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Müftüoğlu,  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığının 7 Mart 2017 tarihli basın açıklamasına dair bir soruya verdiği yazılı cevapta şu ifadeleri kullandı: 

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığının 7 Mart 2017 tarihli basın açıklamasında atıfta bulunulan 'kurallar temelli'  Avrupa sisteminin kurucuları arasında  Türkiye Cumhuriyeti de yer almaktadır. Bu kurallar sistemine atfın,  Türkiye'de yaşayan Türk asıllı vatandaşlarını en temel siyasi haklarından biri olan seçme haklarını kullanmaktan mahrum bırakmak amacıyla,  Türkiye'de kurulabilecek azami sandık sayısını 35 ile sınırlamak için özel bir yasa çıkaran bir ülkeden gelmesi manidardır.  Bulgaristan Cumhuriyeti'ni, ülkesindeki azınlıkların siyasi haklarını kısıtlama amacı taşıyan ve  Avrupa kurallar sistemine temelden aykırı bu tür uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz."

Bulgar bakanlığın açıklamasında yer alan maddi teşvik vaadi gibi iddiaların gerçeklerle bağdaşmadığını belirten Müftüoğlu,  Türkiye'nin hiçbir devletin içişlerine karışmasının da söz konusu olmadığını bildirdi.

Müftüoğlu, açıklamasında, " Türkiye Cumhuriyeti, bugüne değin olduğu gibi, ülkesinde bulunan tüm  Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarının  Bulgaristan seçimlerinde oy kullanabilmeleri için gerekli en ideal koşulları sağlamaya devam edecektir." ifadesine yer verdi.
AA

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.