Berat Albayrak, Başbakan Borisov’la görüştü

6 Eylül 2017 Çarşamba

Share this history on :
Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, resmi ziyaret için geldiği Sofya’da Başbakan Boyko Borisov’la görüştü. Bakan Albayrak, Borisov’la yaptığı görüşmenin ardından ‘Türkiye, Bulgaristan ile her alanda enerji konusunda işbirliğine hazırdır’ dedi.

Albayrak, Borisov’un ardından Bulgar mevkidaşı Temenujka Petkova ile de bir araya geldi.

Görüşmelerde, iki ülke arasındaki enerji işbirliğine ilişkin meselelerin ele alındığı öğrenildi.
Albayrak ve Petkova, başbaşa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti. Her iki bakanın, doğalgaz ve elektrik alanlarında yüksek işbirliği potansiyelini harekete geçirme konusunda mutabakata vardıkları ifade edildi.

ENTSO-E bağlantısına yönelik  çalışmalar destekleniyor

Albayrak ve Petkova'nın, Türkiye-Bulgaristan Enterkonektör (ITB - ortak doğalgaz iletim ağı) Projesinin gerçekleştirilmesi için kararlılıklarını bildirirken, gerekli olan çalışmaların başlaması için iki hükümetin güçlü desteği olduğunu belirttikleri öğrenildi.
Bakanların ayrıca, ülkeleri arasındaki net transfer kapasitesinin artırılarak, Avrupa Elektrik İletim Ağı (ENTSO-E) bölgesine enerji ticareti hacminin büyütülmesi ve ENTSO-E bağlantısının güçlendirilmesine yönelik yatırım çalışmalarını destekledikleri bildirildi.

Albayrak, Enerji Bakanı Petkova ve heyetler arası görüşmenin ardından, Bulgaristan Başbakan Borissov tarafından kabul edildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki enerji işbirliğine ilişkin meselelerin ele alındığı belirtildi.
Ajans Bg


0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.