Yunan şirketleri neden Bulgaristan’a taşınıyor?

27 Eylül 2017 Çarşamba

Share this history on :
Yunanistan’daki aşırı vergilendirmeden şikayet eden çok sayıda şirket ve işletme sahibi son yıllarda merkez ofisini Bulgaristan’a taşıdı.

Yüklü vergilerden kurtulmak amacıyla işletmelerini Bulgaristan’a taşıyanlar şimdilerde Yunan Kamu Gelirleri Bağımsız Kurumu denetçilerinin hedefinde. Bu şirketlerin merkez şubelerinin gerçekten
Bulgaristan’a taşınıp taşınmadığı incelenecek. Çünkü birçok durumda bu “taşınma” sadece kâğıt üzerinde oluyor ve şirketler Yunanistan’daki faaliyetlerine kaldığı yerden devam ediyor. Denetimlerde iki ülke arasındaki bilgi alışverişi önemli rol oynayacak.

Peki Yunan işadamları neden Bulgaristan’ı tercih ediyor?

Bulgaristan’ın birçok konuda vergi muafiyeti veya kolaylığı sağlaması Yunan işletmelerin komşu ülkeye taşınmasının başlıca sebepleri arasında yer alıyor.
İşte Bulgaristan'da Yunan şirketlerine sağlanan bazı kolaylıklar:
- %10 olan şirket vergisinden, işsizliğin %35’in üzerinde olan bölgelere kurulan sanayi birimleri tamamen muaf tutuluyor. Bu muafiyet beş yıl boyunca işsizlik oranı ne olursa olsun geçerli.
- Şirket vergisine, yapılacak kalıcı yatırımların değerinin %10’u değerinde indirim. Tek şart ise yatırımın yapılacağı bölgede işsizliğin ülke ortalamasından %50 yüksek olması.
- Kayıtlı işsiz vatandaşları işe alanlara özel indirimler.
- Limited şirket kurmak için 1 euro sermaye, anonim şirket kurmak için ise 25.000 euro sermaye yeterli oluyor.
- Yunanistan’da işletmelere uygulanan vergilerin %29, serbest meslek sahiplerine uygulananların ise %45 olması.
- Yunanistan’daki meslek harcının 650 ile 1.000 euro arasında olması.
- Yunanistan’daki FPA (KDV) oranının %24 olması.


Azınlıkça

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.