Bulgaristan'daki Türkler, Ulusal Azınlık Statüsü İstiyor

31 Ekim 2017 Salı

Share this history on :
Bulgaristan'da Türklerin Partisi konumundaki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi, ülkede yaşayan Türk toplumunun ulusal azınlık olarak tanınmasını istedi.

DOST Partisi Genel Başkanı  Lütfi Mestan tarafından yayımlanan bildiride,  Bulgaristan'da yaşayan yaklaşık bir milyon Türk'e ulusal azınlık statüsü verilmesi talep edildi. Mestan,  Bulgaristan'ın  Avrupa Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Çerçeve Sözleşmesini imzaladığını ancak ülke Anayasasında etnik aidiyetten, etnik ve dini farklılıklardan bahsedilmesine rağmen farklı etnik gruplara azınlık statüsü verilmesinin reddedildiğini vurguladı.

Mestan, geçtiğimiz günlerde  Arnavutluk'ta yaşayan Bulgarların ulusal azınlık olarak tanındığını hatırlatarak "Arnavutluk'ta 50 bin Bulgar ulusal azınlık, peki  Bulgaristan'da yaşayan yaklaşık bir milyon Türk, bizler neyiz" dedi. Ülkedeki Türklerin azınlık olarak resmen tanınmamasının, kendilerini azınlık olmaktan çıkarmadığını kaydeden Mestan, ancak bu durumun ayrımcılığı körüklediğini belirtti.

İHA

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.