Kırcaali'nin 'Osmanlı'dan Kurtuluş Günü' Kutlamasına Tepki

21 Ekim 2017 Cumartesi

Share this history on :
Bulgaristan'da Türklere ait sivil toplum örgütleri, 21 Ekim'in 'Kırcaali Günü' olarak kutlanmasına karşı çıkıyor. Ülkede yaşayan Türk toplumunun temsilcileri, bu günde atalarının Bulgar çetecileri tarafından katledildiğini belirterek, değişik etnik grupların yaşadığı bir şehrin bayramı olarak böyle bir günün seçilmesine itiraz ediyor. 

Kendileri için 21 Ekim'in Kırcaali'nin kurtuluş günü değil, Kırcaali'nin işgal günü olduğunu söyleyen Altay Derneğinden Durmuş Arda, bu günün şehrin günü olarak kutlanmasının Türk ve Müslümanlarla alay etmek anlamına geldiğini kaydetti. 

Arda, toplumun bir kesimi bayram ederken, diğer bir kısmının yas içinde olduğunu hatırlatarak "Bulgar Ordusu Kırcaali'ye girdikten sonra Türk ve Müslümanlara yönelik katliam başlıyor. Arda Nehri kanlı ve kırmızı akmaya başlıyor. Köylerdeki sivil halk katlediliyor, canını kurtarabilenler dağlara kaçıyor. 21 Ekim'in Kırcaali'nin günü olarak ilan edilmesi çok yanlış. Katliamların ve ölümün günü bayram olarak kutlanmaz. Bugün bir etnik grubun temsilcileri kurtuluş kutlarken, diğer etnik grup ise ağıtlar yakarak öldürülenler için mevlitler okutuyor" dedi. 


Kırcaali'de yaşayan Türklerin temsilcileri şehir camisinde 21 Ekim 1912'de katledilenler için mevlit okuturken, Kırcaali Belediyesi, şehrin merkezindeki Kurtuluş Anıtı önünde bayram havası içinde resmi tören düzenledi.


Kırcaali'de yaşayan Türkler, Kırcaali'nin kurtuluş günü kutlamalarına karşı olmadıklarını, bu günün Kırcaali Günü olarak seçilmesine itiraz ettiklerini söyledi. 

Türk toplumunun temsilcileri, ülkede Türklerin en yoğun yaşadığı şehirde ve belediye başkanının Türk olduğu bir yerde tarihte kalan yaraların bugüne taşınması Bulgarlar ve Türkler arasında birleştirici bir unsur olmadığını savunuyor.  ÏHA0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.