Balkan Camiasindan Trakya Üniversitesi' ne Tepki

13 Aralık 2017 Çarşamba

Share this history on :
21 Ocak 2017 tarihli Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde  "İngilizlerin ve Yahudileringüdümündeki Balkan kökenli azınlıklar, her şeyi kontrol ettiler" ifadesiyle Balkan göçmenlerini rencide eden Yusuf Kaplan'ın Trakya Üniversitesi'nde "Türkiye ve Balkanlar'ın Gelecek Tasavvuru" isimli bir konferans vereceğini kitle iletişim araçlarından öğrenmiş bulunmaktayız. Balkanlar'a, Balkan göçmenlerine ve bölgedeki soydaşlara "tasavvuru" herkesçe malum olan söz konusu şahsın Trakya Üniversitesi gibi Balkan kimliği ön planda olan bir bilim yuvasında konuşmacı olarak ağırlanacak olması büyük bir çelişki oluşturmaktadır. Bizlere yani vatan kaybetmenin ne demek olduğunu bilen ve Türk milletinin asli ferdi olan Balkan göçmenlerine hakaret eden bu şahsın Trakya Üniversitesi'nde konferans verecek olmasının akademik özgürlükle veya bilimle liyakatle hiçbir alakası bulunmamaktadır.

            Trakya Üniversitesi bünyesindeki Rumeli Gençlik Topluluğu'nun organizasyonu olan bu konferanstaki konuşmacı seçiminde yaşanılan isabetsizliğin Balkan göçmenleri camiasında büyük bir tepki ve üzüntü yarattığını belirtmek isteriz. Bu noktada başta Trakya Üniversitesi yönetiminin ve ilgili topluluğun etkinliği iptal etmesini bekliyoruz.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Genel Sekreterliği 

Bursa – 12.12.2017

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.