Makedon ve Bulgar kiliseleri birleşiyor

3 Aralık 2017 Pazar

Share this history on :
Kiliseden örnek bir davranış 

Dnevnik, Bulgar ve Makedon Ortodoks kiliselerinin yakınlaşmasını iki ülke arasındaki siyasi ve toplumsal buzların erimesiyle açıklıyor: “Makedon Ortodoks Kilisesi'nin Kutsal Bulgar Konsili'ne yazdığı mektup, tarafların şimdiye kadarkinden daha kapsamlı ortak bir gelecekten yana olduklarının işareti. Savaşlar sırasındaki siyasi kan dökme anlatısının yerini şimdi Bulgar Kilisesi ile Ortodoks Ohri Başpiskoposluğu arasındaki dostluk alacak. Böylece Bulgar-Makedon tarihi geçmişten günümüze aktarılacak. Bu gelişme bize, dünyanın geri kalanına açılmadan önce yüzümüzü birbirimize dönmemiz gerektiğini gösteriyor.”

 Diğer Ortodoks kiliselerine hakaret 

İlahiyatçı Blagowest Warbakow konuk yazar olarak 24 Chasa için kaleme aldığı yazısında, Makedonya Ortodoks Kilisesi'nin himaye talebini kabul eden Bulgar Ortodoks Kilisesi diğer Ortodoks kiliseleriyle cepheleşme yaratıyor, diyor: “Bulgar Kilisesi bu kararıyla, Sırp Patrikliği'ne, Makedonya Kilisesi'nin ona bağlı olduğunu iddia edemeyeceğini söylemek istiyor. ... Bu durum [Sırp Patriği] İriney'i köpürtecektir. ... Rus Patrik Kirill de buna izin vermez, aksi taktirde onyıllardır otokefallik (kiliselerin özerkliği) için mücadele veren Ukrayna Kilisesi de aynı yoldan gidecektir. ”

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.