Borisov'dan Çelik'e: "Türk kahvesi içelim"

1 Aralık 2017 Cuma

Share this history on :
Borisov'dan Çelik'e: "Türk kahvesi içelim" 

Borisov ve Çelik yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri, iki ülke ilişkileri ve Bulgaristan'ın 2018 AB dönem başkanlığından beklentileri ele aldı. Bulgar Başbakanı'ndan Türk kahvesi teklifi Borisov, Çelik ile görüşmesinin başında "Türk kahvesi içme" teklifinde bulundu. Çelik teklifi kabul ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyledi. Öte yandan, Başbakan Borisov, İstanbul'da restore edilen ve "Demir Kilise" olarak bilinen Sveti Stefan Bulgar Kilisesi'nin açılışını 7 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte yapma arzusunda olduğunu söyledi. Borisov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kilise açılışına kendisini daha önce davet ettiğini aktardı.


Ömer Çelik, Başbakan Borisov'la görüştü
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Sofya ziyareti çerçevesinde Babaşkan Boyko Borisov tarafından kabul edildi.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik Sofya'da

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Bulgaristan’a geldi. Çelik, Bulgaristan'ın 2018'in ilk yarısında üstleneceği AB Dönem Başkanlığı öncesinde yapacağı ziyareti Twitter hesabından da Türkçe ve İngilizce olarak paylaştı. Bakan Çelik yaptığı paylaşımda "AB Dönem Başkanlığı öncesinde resmi temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya hareket ediyorum" dedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Çelik’in, Sofya ziyareti çerçevesinde Bulgaristan Babaşkanı Boyko Borisov tarafından kabul edileceği, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile çalışma yemeğinde bir araya geleceği ve ayrıca Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığından sorumlu Bakanı Lilyana Pavlova ile görüşeceği belirtildi. Bakan Çelik’in Sofya temaslarında, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler, Bulgaristan’ın 2018’in ilk yarısında üstleneceği AB Dönem Başkanlığı ve iki ülke arasındaki işbirliği imkanları hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.