'Bulgaristan'da Türk Varlığı ve Nüfusu' adlı kitabın tanıtımı yapıldı

14 Ekim 2018 Pazar

Share this history on :

'Bulgaristan'da Türk Varlığı ve Nüfusu' adlı kitabın tanıtımı Kırcaali'nin Kirkovo İlçes Çorbacılar Köyünde gerçekleştirildi. 
Tanıtıma, araştırmanın yazarı Trakya Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Bülent Yıldırım katıldı.
Tırgovişte doğumlu olan Yıldırım, kitabının önsözünde 'Türkiye'nin Avrupa'ya çıkış kapısı olan Bulgaristan, tarih boyunca Anadolu ve Türk boğazları için stratejik bir önem arz etmiştir... Böyle bir çalışma yapma fikri. 2010 yılında tamamladığım "Bulgaristan'daki Ermeni Komitelerinin Osmanlı Devleti Aleyhine Faaliyetleri (1890-1918)" başlıklı doktora tez çalışmalarım sırasında Bulgar istatistiklerinde Ermeni nufusunu tespit etmeye çalışırken ortaya çıktı' yazıyor.

Çorbacılar'daki tanıtıma çok sayıda bölge sakinin yanı sıra Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, Filibe Üniversitesi Öğretim Üyesi Harun Bekir, Batı Trakya'dan BTTÖB Başkanı Sami Toroman da katıldı.

Yıldırım, kitabının tanıtımından sonra yaptığı açıklamada, misafirperverliklerinden dolayı Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman’a ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. 
Ajans Bulgaristan


0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.