Hitler’in doğum gününde Avrupalı ırkçılar Bulgaristan’da toplandı

23 Nisan 2019 Salı

Share this history on :
Nazi Almanya’sının lideri Adolf Hitler’in doğum günü olan 20 Nisan’da Bulgaristan’da toplanan Avrupalı aşırı sağ ırkçı örgütler tartışmalara neden oldu.
Aşırı sağcı Bulgaristan Ulusal Birliği (BNS) örgütünün ev sahipliğinde Bulgaristan’da bir araya gelen Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aşırı sağ görüşlü marjinal oluşumların üyeleri toplantı öncesi çeşitli şehirlere Hitler’in ölüm ilanını astı.
Bulgaristan’da faaliyet gösteren Yahudilere ait sivil toplum örgütleri, ırkçı grupların toplantısını engellemeyen ilgili devlet kurumlarını eleştirerek, bu tür oluşumlara meydan verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.
Toplantıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasında, aşırı sağ örgütlerin toplanması Bulgar toplumuna karşı ahlaki provokasyon olarak değerlendirildi.
Bakanlığın açıklamasında ayrıca, ilgili devlet kurumlarının kin ve nefret içeren ideolojilerin propagandasını yayanlara karşı kanuni işlem yapılmasını destekledikleri kaydedildi.
Nahit Doğu

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.