İran’daki Türklerin önderi Dr. Mahmutali Çehreganlı: ‘Bulgaristan’ın zulüm görmüş Türklerine selam olsun’

28 Aralık 2019 Cumartesi

Share this history on :
İran’daki Türklerin önderi Dr. Mahmutali Çehreganlı, Ajans Bulgaristan’a konuştu 
- Bölüm 1

Dr. Mahmutali Çehreganlı kimdir?
Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH) Genel Başkanı Dr.Mahmutali Çehreganlı, Güney Azerbaycan Türklüğünün korunması için verdiği mücadele nedeniyle Türk dünyasında bilinen bir isim.

1958 yılında Tebriz yakınlığındaki Çehregan kasabasında doğdu. Filoloji alanında doktora yaptı. Tebriz ve Tahran üniversitelerinde öğretim üyesi ve rektör yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Çehregani’nin mücadelesi sonucu İran tarihinde ilk defa 1990’da Tebriz Üniversitesi’nde Türkçe ders olarak okutulmaya başlatıldı.

1995’de İran İslami Şura Meclisi seçimlerine Tebriz’den katılarak 600 binden fazla oy aldı. Milletvekili seçilmesine ragmen hakkı elinden alındı ve hapse atıldı.
Yıllarca hapiste kaldı. Ölüm orucu başlattı. Dünya kamuoyundan gelen tepki üzerine hapis cezası ev hapsine çevrildi. 

Amnesty International ve BM Genel Sekreteri, İran yönetimine mektup yazarak, Çehreganlı ölürse sorumlusu sizsiniz dedi.  Bunun üzerine İran, sağlık sorunları nedeniyle Çehreganlı’ya yurt dışına şıkış izni vermek zorunda kaldı. 
Çehreganlı, bugün Amerika'da yaşıyor.
0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.