Başmüftü Dr. Mustafa Haci’den Miraç Kandili mesajı

21 Mart 2020 Cumartesi

Share this history on :
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla!
Kıymetli Müslüman kardeşlerim,
Recep ayının sonuyla ilişkilendirdiğimiz şeylerden biri Miraç gecesidir.
Miraç ,,yükselmek’’ anlamına gelmektedir. Allah (C.C.), Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (s.a.v)  yükselterek kendisi ile görüşmeyi arzuladı. Peygamberimiz göğe yükseltilerek Yüce Allah’la görüşme onuruna sahip olan tek elçidir.
Miraç gecesinin birkaç farklı karakteristik özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi de Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) göğe yükseltildiğinde Allah’ın diğer elçileri ile görüşmesidir. Bu gecede buluştuğu Peygamberler arasında İbrahim (a.s), Musa (a.s) yer alıyordu ve Peygamberimiz her birinden tavsiyeler aldı. Göklerden dönüşünde Peygamberimiz Allah (C.C.) tarafından çok önemli bir hediye aldı. Bu hediye beş vakit namazdı. Birçok nedenden dolayı bu hediye önemli… Ama ben bunların ikisinden bahsedeceğim.
İlk önce Allah (C.C.) Peygamberimize (s.a.v) ve tüm Müslümanlara günde 50 vakit namazı veya günde 50 defa ibadeti farz kıldı. Miraç’tan dönüşte Musa (a.s.), Hz. Muhammed’e 50 vakit olarak bildirilen namazın, ümmetine ağır geleceği şeklinde ikazda bulundu ve Allah’a (C.C.) geri dönerek O’ndan namazı hafifletmesini dilemesini tavsiye etti. 

Böylece Yüce Allah, namaz vakitlerini önce 40’a, sonra 30’a, 20’ye, 10’a kadar ve ardından beş vakte kadar indirdi. Allah (C.C.) Müslümanlar için farz namazların 5 vakit olacağını biliyordu, ama yine de ilk başta Hz. Muhammed’e (s.a.v) ve onun ümmetine 50 vakit namazı emretmişti. Daha sonra namazları kademe, kademe bugünkü sayılara indirgedi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), bu hediyeyi – 50 vakit günlük namazı Allah’tan (C.C.) aldığında çok mutlu oldu. Peygamberimiz ümmetinin 50 vakit namazı kılamayacağını anlayınca, Allah (C.C.) vakitlerin sayısını azalttı. Bu Peygamberimiz (s.a.v) için ikinci bir sevinçti ve namaz vakitlerinin her bir azaltılmasında Hz. Muhammed (s.a.v) başka bir sevinç yaşıyordu. O gece, Miraç gecesinde Peygamberimiz (s.a.v) Yüce Allah tarafından defalarca sevindirildi.
Dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu da, Peygamberimizin (s.a.v), Allah (C.C) ile görüşmesi için yükseltilmiş olmasıdır. Müslümanlar göğe yükselemezler, ama Yüce Allah’a her gün ibadet etmeleri ve her gün 5 vakit namaz kılmaları ,,yükselmelerine’’, Allah’a yaklaşmalarına ve O’nunla ,,görüşmelerine’’ imkan sunmaktadır.  Eğer bir kimse Yüce Allah ile bir şeyler paylaşmak isterse namaz kılsın! Bir kimse Allah’ı (C.C.) duymak isterse Kur’an okusun!   
İşte bu yüzden Miraç gecesi, her birimizin bulunduğu durumu ve Yaradan’la olan ilişkisini sorguladığı gecedir!  Her bir insan namazlarında günde beş kez Yüce Allah ile ,,buluşur’’! Bununla beraber Miraç gecesinde, Hz. Muhammed’in (s.a.v) göğe yükseltilmesini ve Allah ile buluşmasını hatırlayarak, daha fazla ibadet etmeye motive oluyor ve O’na olabildiğince daha yakın olmaya çalışıyoruz… Çünkü insanın secdede ki fısıltılarını Allah (C.C.) duymaktadır. O’dur insanlara gayelerini yeniden düşünme fırsatı veren.
Allah’a, O’nunla olan ilişkimizi tekrardan gözden geçirmemize ve O’na daha yakın olabilmek için elimizden gelenin en iyisinin yapma imkânı sunması için dua ediyoruz.   
Allah (C.C.) hepimizin ibadetlerini kabul eylesin!
Dr. Mustafa Haci
Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanları Başmüftüsü

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.