Bulgaristan'da korona virüs salgını / CANLI ANLATIM

9 Mart 2020 Pazartesi

Share this history on :


17 Mart – Vaka sayısı 67’ye yükseldi. Ulusal Kriz Merkezi, yaşlı vatandaşların iki kişiden fazla bir araya gelmemesini istedi.

16 Mart – Vaka sayısı 62’ye yükseldi. Son vaka Bulgaristan’da tatilde bulunan İngiltere vatandaşı 9 yaşında bir çocuk. Başbakan Boyko Borisov, korona virüs testi yaptırdı, sonuç negatif.

Bulgaristan Başmüftülüğü namazların cemaatsiz kılınmasına karar verdi. Bulgaristan Diyaneti Başmüftülüğü, korona virüs vaka sayısının artması üzerine ülke genelindeki camilerde namazların cemaatsiz kılınmasına karar verdi.   

15 Mart - OHAL'in ikinci gününde korona virüs teşhisi konulan hasta sayısı 51 oldu

14 Mart – Bulgaristan’da Korona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e yükseldi. Ülkede ilan edilen olağanüstü hal nedeniyle vatandaşlar sokağa çıkmaya korkuyor.
Korona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla ülke genelinde ilan edilen bir aylık olağanüstü halden (OHAL) sonra vatandaşlar sokağa çıkmaktan çekinirken, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükseldi. Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden 66 yaşındaki kadının eşinin de bugün virüse yenik düştüğü açıklandı. Ulusal Kriz Merkezi, halihazırda ülkede korona virüs vaka sayısının en son 37 olduğunu duyururken, yüzlerce vatandaşın da testlere tabi tutulmaya devam edildiğini açıkladı.

13 Mart Bulgaristan parlamentosu koronavirüs salgını nedeniyle 13 Nisan'a kadar olağanüstü hal ilan etti.
Ülkedeki olağanüstü hal, hükümetin hukuken seyahat yasağı, okulların kapatılması ve enfekte kişilerin zorla karantina altında tutulması gibi kararlar almasını mümkün kılacak.
12 Mart - Bulgaristan’da korona virüs vaka sayısının 6'dan 23e yükseldiği açıklandı.
bnt-special.cdn.bg.

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.