Bulgaristan’da Roman mahallelerinde karantina gerginliği

17 Nisan 2020 Cuma

Share this history on :
Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın iki Roman mahallesinin karantinaya alınması gerginlik yarattı


Bulgaristan’da korona virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlere uyulmadığı gözlenen Roman mahallelerinde güvenlik önlemleri arttırılırken başkent Sofya’daki Fakulteta ve Filipovtsi semtlerinin karantina alınması burada yaşayanların tepkisine neden oldu.

Dün gece Romanların yaşadığı Fakulteta ve Filipovtsi’de karantina tedbirlerine uymayan birkaç gencin polis tarafından dövüldüğünü iddia eden Roman asıllı yüzlerce vatandaş bugün protesto yürüyüşü düzenleyerek polis kontrol noktalarına toplandı.

Polis güçleri ile semt sakinleri arasında gerginlik yaşanması üzerine bölgeye jandarma takviyesi yapıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, gerginliğin aile içi şiddet uygulayan sarhoş bir kişinin tutuklanmaya direnmesi üzerine çıktığı belirtildi.

Yekililer, söz konusu iki mahallede yapılan korona virüs testlerinde pozitif sonuçların fazla olmadığını ancak hastaların temasta bulunduğu kişi sayısının endişe verici olduğunu vurguladı.

Nüfusu 7 milyonun altında olan Bulgaristan’da, Türklerden sonra ülkede en büyük üçüncü etnik grubu Romanlar oluşturuyor.

Öte yandan ülkede korona virüsü nedeniyle hayatını 38 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı ise 40’a yükseldi.

Nahit Doğu

0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.