15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİ ANARKEN

13 Temmuz 2020 Pazartesi

Share this history on :
HÜSEYİN ERGANİ 
T.C. Filibe Başkonsolosu

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin dördüncü yıldönümüne girerken, örgütün Türkiye’de oluşturduğu tehdit ve tehlikenin büyük ölçüde bertaraf edildiğini artık rahatlıkla söyleyebiliyoruz. 

Bunu söylerken en büyük dayanak noktası, örgüt yapılanmalarının büyük ölçüde deşifre edilerek kurum ve kuruluşlardan tasfiye edilmesi kadar, halkımızın bu habis yapının iç yüzünü görüp toplum içinde yeniden yayılmasına fırsat vermemesine dayanıyoruz.
Hain darbe girişimine karışanlar başta olmak üzere, bu yapının mensupları büyük ölçüde derdest edilerek kanun önüne çıkarılmış, hak ettikleri cezalara çarptırılmıştır. Bu yapının unsurları nüfuz ettikleri toplum genelindeki kurum ve kuruluşlardan da büyük ölçüde temizlenmiştir.  
Örgütün Türkiye dışındaki yapılanması için de aynı şeyi söylemek için ise biraz daha zamana ve çabaya ihtiyaç duyulmaktadır. Evet, örgütün zaman içinde yayıldığı yabancı ülkeler, bu yapının Türkiye için oluşturduğu tehdit ve yarattığı tahribatı gördüler ve bunun ne kadar tehlikeli bir şema olduğunu anladılar. Ancak bu yapının kendi ülkeleri ve halkları için de ciddi bir tehdit teşkil edebileceğini anlamaları maalesef zaman alıyor. Bu yapıyı yararlı bir enstrüman olarak kullanan ülkeler elbette istisnadır, zira bir kısmı müttefik bilinen bu ülkeler bilerek ve isteyerek bu toksik yapının yanında veya arkasında durmaya, çeşitli imkanlarıyla bu yapıyı desteklemeye maalesef devam ediyorlar. Ancak çok geçmeden bu yapıların bumerang gibi kendilerini de vuracağını söylemek suretiyle şimdiden bu ülkeleri uyarmak isteriz. 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm kurumlarıyla bu yapıya karşı Türkiye içinde olduğu kadar yurtdışında da mücadelede güçlü bir kararlılığa sahiptir. Bu yapının gizli ve kirli yüzünü her fırsatta ve tüm zeminlerde muhataplarımıza anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki bu yapının kötü alışkanlıklarını ve ciddi suç teşkil eden manipülatif eylemlerini kaçıp gizlendikleri ülkelerde de sürdürmesi kaçınılmazdır. Bu yapının Türkiye’de yaptıkları tahribatı, zamanı gelince saklandıkları ülkelere de yaşatacaklarından şüphe duyulmamalıdır. Bu anlayışla başta dost ve müttefiklerimiz olmak üzere tüm ülkelerin gerekli tedbirleri almalarını ve bu yapıyla mücadele için gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. 
Bulgaristan 15 Temmuz hain darbe girişiminde doğru yerde, demokrasinin ve Türk halkının meşru iradesinin yanında olduğunu tereddütsüz şekilde ilan eden ender ülkeler arasında yer almıştır. Türk halkı Bulgaristan hükümetinin ve halkının bu duruşunu her zaman hatırlayacaktır. Bu habis yapının kökünün kazınması için Bulgaristan hükümeti ile her zaman verimli ve yapıcı bir işbirliği içinde olduk. Sonuç olarak FETÖ, Bulgaristan’da kendisine melce bulamamıştır. Maske ile hareket imkanı bulabilmekle birlikte, bu maske çirkin yüzlerini gizlemekte yeterli olmamaktadır. 
Örgütün Bulgaristan’daki medya yapılanması büyük ölçüde çökmüş, yalnızca internet tabanlı yürüyen bir mecra kalmıştır.  Eğitim faaliyetleri de sınırlanmış olmakla birlikte, maalesef, Filibe ve Sofya’da genç beyinleri zehirlemeye devam eden FETÖ iltisaklı iki okul hala faaldir. Hukuk zemininin boşluklarından yararlanarak faaliyetlerini sürdüren bu iki okulun kontrolünün bu yapının elinden alınması her şeyden önce Bulgaristan’ın ve çocukları burada eğitim gören ailelerin yararınadır. Kullanılan “Dostluk/Arkadaşlık” gibi kulağa hoş gelen isimlerin, bu örgüt için sadece bir maske ve insanları kandırmak için kullanılan içi boş kavramlardan ibaret olduğu bilinmelidir. Bu yapının sadece Türk ve Müslüman toplum için değil diğer inanç ve milliyetler için de tehlikeli olduğu bilinmelidir.  Bu nedenle Bulgaristan’da yaşayan Türk/Müslüman toplum kadar Bulgar/Hristiyan topluma da bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.
15 Temmuz, Türk toplumu için kendi askerinin üniformasını taşıyan hainlerin saldırısına maruz kaldığı acı bir travma olduğu kadar, büyük bir badireyi birlik ve beraberlik içinde atlatarak demokrasiyi ayakta tutmayı başaran halkımız için “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak kutlanan bir bayramdır. Bu vesileyle, darbe girişimine karşı direnirken yaşamlarını feda eden 251 şehidimizi rahmetle, binlerce gazimizi minnetle anıyorum.
Milletimizin “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kutlu olsun!

Докато си спомняме нашите мъченици и ветерани от 15 юли

В навечерието на 4-та годишнина от коварния опит за преврат на 15 юли 2016 г. извършен от терористичната организация ФЕТО, можем спокойно да кажем, че заплахата и опастността, която представлява организацията в Турция до голяма степен е елиминирана.Казвайки това, най-голямата подкрепа бе, че докато до голяма степен се дешифрират и елиминират тези структури от институциите и организациите, народът успя да види истинското лице на тази злонамерена организация и да не позволи да се разпространи отново сред обществото. 

Членовете на тази структура, особено тези, които участваха в коварния опит за преврат, до голяма степен бяха заловени, изправени пред закона и получиха заслужените си наказания.Елементите на тази структура до голяма степен са изчистени от институциите и организациите в обществото, в коитоса проникнали. Нужни са още малко време и усилия, за да можeдасе каже същото и за структурите на организацията намиращи се в чужбина. Да, държавите, в които с времето се разпространи тази организация видяха голямата заплаха, която представлява за Турция и вредата, която нанесе и разбраха колко опасна схема е това. Но за съжаление е необходимо време, за да се разбере, че тази структура може също да представлява сериозна заплаха за техните страни и народи.

Разбира се изключение са страните, които използват тази структура като полезен инструмент, тъй като някои от тези страни, известни като съюзници, съзнателно и с готовност продължават да стоят до или зад тази токсична структура и да я подкрепят с различни възможности.Бихме искали обаче още от сега да предупредим тези страни, като казваме, че тези структури като бумеранг при възможност ще се обърнат и срещу тях. 

Република Турция е категорично решена с всички институции да се бори с тази организация, както вътре така и извън страната. При всяка въможност  обясняваме и ще продължим да обясняваме на събеседниците си на всички нива за скритото и престъпно лице на тази структура, понеже знаем, че е неизбежно да продължи с вредните навици и тежко престъпните манипулативни действия в страните, където са избягали и се крият нейните елементи. Не трябва да има съмнение, че като му дойде времето,както са нанесли вреда в Турция, така ще навредят и на страните, където се крият. 

 С това разбиране очакваме всички страни, особено от нашите приятели и съюзници, да предприемат необходимите мерки и да покажат необходимата чувствителност в борба с тази структура. България беше сред редките държави, които в коварния опит за преврат на 15 юли без съмнение заявиха, че са на провилното място до демокрацията и законната воля на турския народ.

Турският народ винаги ще помни тази позиция на българското правителство и народ. Винаги сме били в ефективно и конструктивно сътрудничество с българското правителство, за да изкореним тази злокачествена структура. В резултат на това ФЕТО не успя да се подслони в България. Въпреки че е възможно да действа с маска, тази маска не е достатъчна, за да скрие грозното им лице. 

Медийната структура на организацията в България се разпадна до голяма степен, оставяйки само базиран интернет сайт. За съжаление, въпреки че образователните дейности са ограничени, две училища, свързани с ФЕТО, които продължават да тровят младите умове в Пловдив и София, все още са активни.Отнемането на контрола върху тези две училища, които продължават дейността си, като се възползват от правните пропуски, от ръцете на тази структура е в полза преди всичко на България и семействата, чиито деца се обучават тук. Трябва да се знае, че имената "Дружба / Приятелство", които звучат добре се използват само за маска на тази организация и са кухи понятия, използвани за заблуждаване на хората. 

Трябва да се знае, че тази структура е опасна не само за турското и мюсюлманското общество, но и за други вероизповедания и националности. Поради тази причина препоръчваме българската / християнска общност да бъде внимателна в това отношение,колкото и турската / мюсюлманската общност, живееща в България. 

15 юли е колкото тежка травма за турския народ, който беше нападнат от предателите, носещи военна му униформа е толкова и празник, празнуван като „Ден на демокрацията и националното единство“ от народа ни успял да преодолее този опит в единство и солидарност и да поддържа демокрацията. По този повод отправям почитта си към нашите 251 мъченици, жертвали живота си,  съпротивлявайки се на опита за преврат и благодарността си на хилядите ветерани. Честит ‚Ден на Демокрацията и Националното Единство“ на нацията ни!   

ХЮСЕИН ЕРГАНИ

Генерален консул на Република Турция в Пловдив


0 коментара:

Yorum Gönderme

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.