Kırcaali Müftüsü ‘geleneği’ bozdu

3 Mart 2012
Türklerin en yoğun yaşandığı Kırcaali’de 10 yıldır sürdürülen bir uygulama bu yıl bozuldu.

3 Mart günü Bulgaristan’da Osmanlı egemenliğinden kurtuluş günü olarak kutlanıyor. Ülkedeki Rus askeri anıtlarının önünde anma törenleri düzenleniyor. 

Her yıl törenlerin ardından Belediye Başkanı, Hristiyan cemaatin dini önderi Peder Garena ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed birlikte kahve içerken gazetecilere poz veriyordu. Amaç, çeşitli dini ve etnik grupların bir arada hoşgörü içinde yaşamlarını sürdüğü mesajı vermekti.

Bu yıl Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, bu ‘geleneği’ bozarak, papaz ve belediye başkanıyle birlikte kahve içerken gazetecilere poz vermedi. Beyhan Mehmed, kurtuluş törenine katılmadığı gibi ‘geleneksel kahve pozuna’ da gelmedi.

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, ‘geleneği’ neden bozduğunu henüz açıklamadı.


Ajans Bg

5 yorum

 1. Bence hem dogru hem yanlis. Papazla muftu bir yerde gorunsun diye gereksiz tiyatro yapildi durdu yillarca. Artik gina geldi bundan. Evet yeri ve zamani gelince neden birlikte mesaj vermesinler ama zamansiz ikide bir yapilinca tiyatrodan ote gecemiyordu bu is. Iyi ki Beyhan hoca katilmamis bu yil.

  YanıtlaSil
 2. DPS nin önde gidenleri zaman içinde tamamen yalnızlaşacaklar.
  Gün gelecek Kırcalide yürüyemeyecekler utandıkları için

  YanıtlaSil
 3. Beyhan Hoca, geç de olsa idrak ettin ne olduğunu. Saygılar.

  YanıtlaSil
 4. Hasan ağa sen okadarmi saygısız birisin Pekii Müftü Papaz ve sen bir arada kahve iceceksiniz fakat bu neden baş 3 martta olsun Kircaalinin 3.artta kurtuluş günü yokki eger bu olacaksada başka bir allahin toleransli günunde olmaliydiVelakin yok öyle birşey maalesef. Saygılar.

  YanıtlaSil
 5. eski köye yeni âdet

  YanıtlaSil

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.