Komünist rejimin infaz ettiği muhalifler anıldı

2 Şubat 2017 Perşembe

Share this history on :
Bulgaristan'da 1944'te darbeyle iktidara gelen komünist rejimin infaz ettiği muhalifler anıldı.

Başkent  Sofya'da,  Berlin duvarından getirilen parçanın yanında kurulan "Komünizm Kurbanları Anıtı"na, infaz edilen 2 bin 618 muhalif anısına çelenk konuldu.

Bu yıl yedincisi düzenlenen anma törenine, eski Başbakan Boyko Borisov'un lideri olduğu  Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi ve sağcı Reformcu Blok koalisyonu temsilcileri katıldı.

Törene, ayrıca eski komünist partisinin geçmişini reddetmeden siyasi geleneğini sürdüren  Bulgaristan Sosyalist Partisi temsilcileri iştirak etti.

Muhalifler infaz edilip, toplu mezarlara gömüldü

Eski Başbakan Kimon Georgiev'in askeri darbeyle iş başına geldiği 1944'te kurulan Halk Mahkemesi, rejim muhaliflerine 3 ayda 135 toplu dava açarak, daha önce tutuklanan 28 bin 630 kişiyi yargılamıştı.

Mahkeme, sanıklardan 2 bin 618'ini toplu idama gönderirken, bin 126'sını da ömür boyu hapse mahkum etmişti.

Aralarında eski milletvekili, avukat, subay, bakan ve kültür çevrelerinden kişilerin de bulunduğu muhalifler "düşman" ilan edilerek, 1  Şubat 1945'te kurşuna dizilmiş ve  Sofya'da toplu mezarlara gömülmüştü.

Komünistler, infazları radyo kanalından naklen yayınlamıştı.

AA

0 коментара:

Yorum Gönder

Eleştiri sınırlarını aşan, kişi, grup ya da topluluğa hakaret, uygunsuz kelime, ırkçılık ve nefret söylemi içeren yorumlara yer verilmemektedir.